View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 02 iul 2009, 22:08:31
huhu's Avatar
huhu huhu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 31 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 176cm, 58kg
Mesaje: 516
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Pui cu broccoli si gorgonzolla

imi place asa de mult mancarica asta, sau ce e, incat trebuie s-o pun aici

de obicei, adica inainte de a tine dieta, combinam paste cu pui cu broccoli si gorgonzolla, dar acum aleg intre a folosi pastele sau puiul.

deci:
am un broccoli de 500 de grame
piept de pui fara os si piele 300 de grame
o cescuta de lapte
30 de grame de gorgonzolla
4 catei de usturoi
un pic de faina si un pic de marar

tai puiul cubulete, tai broccoli-ul in buchetele mici si le pun la fiert, separat.mie imi place broccoli-ul mai crocant asa ca nu-l las mult.
intr-o tigaie mai adanca incing 1-2 linguri de ulei de masline si adaug puiul fiert, il las putin sa se caleasca si adaug broccoli. le mai las un pic sa sfaraie si adaug cescuta cu lapte, sare, piper si branzica. acopar cu un capac.
cand branzica e topita poti sa mai adaugi un pic de faina, daca vrei ca sosul sa fie mai gros. adaug si usturoiul si gata!
dupa ce pui mancarica in farfurii, e bun de tot sa presari niste marar maruntit.
voila!

asa, si daca nu ai chef de pui, il inlocuiesti cu penne fierte.
*cantitatile folosite de mine sunt pentru 2 persoane, una dintre ele fiind foarte mancacioasa

calorii:
300g pui- 378 kcal
500g broccoli-170 kcal
30g branza- 100 kcal
100ml lapte- 43 kcal
usturoi- 18 kcal
2 linguri de ulei-266 kcal

total=975 kcal
portia ta= 487 kcal(daca o poti papa pe toata)
huhu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1831 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1314 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1057 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat