View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 17 iul 2017, 09:07:53
jolye79's Avatar
jolye79 jolye79 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Jolye79 - carpe diem

După schimbarea unui job care mi se părea greu cu unul care, contrar așteptărilor, s-a dovedit a fi și mai greu, sub povara unei varste pe care nu mi-o asum și a unor responsabilități despre care, uneori, am impresia că nu le pot duce, am uitat de mine și am adunat kilograme. Încet și sigur, pe parcursul unui an și ceva, în care scopul principal a fost de a gestiona cu brio sarcinile de la noul loc de muncă, am renunțat la sport și am mancat mai mult pentru a elimina orice factor de stres suplimentar. Rezultatul? Kg in plus, lipsă de stima de sine, incapacitate de a gestiona timpul liber (dacă nu muncesc...ce sa fac??), lacrimi dimineața când trebuia să ma echipez pentru muncă, lacrimi pe plajă când îmi era jenă să ma ridic pentru a merge în apă, și multe alte frustrări, mult mai grave, despre care mi-e lehamite să mai vorbesc.
Acum două zile mi-am dat două palme metaforice și m-am hotărât să nu mai trăiesc așa.
Esența stării de bine este iubirea de sine. Un om impacat cu sine, face pace cu tot universul si lucrurile sunt mult mai simple. Trăiește intens, fiecare clipă, fără griji, fără spaime, fără frustrări.
In cazul meu, aspectul fizic are o importanță majoră, astfel încât iata-mă din nou aici, în incercarea de a mă apropia de esența lui "carpe diem"...
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 8 membri au apreciat mesajul lui jolye79:
alina_neamt (21 oct 2017), butterfly30 (17 iul 2017), cbuuterfly (07 oct 2017), danyella2008 (05 aug 2017), Laura (17 iul 2017), lidiuta (17 iul 2017), Michelina (21 apr 2018), Zoe (17 iul 2017)