Subiect: Jurnal Mada
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 aug 2017, 22:23:24
mad24's Avatar
mad24 mad24 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: personalizata
Date: 164cm, 78kg
Mesaje: 458
Aprecieri acordate: 36
Am fost apreciat(a) de 264 ori in 152 mesaje
Wink Jurnal Mada

Salutare, slabute dragi!

Dupa multe framantari, m-am hotarat sa-mi deschid un nou jurnal. De ce atata framantare? Pentru ca sunt intr-un moment din viata cand chiar am nevoie de consecventa si daca mai incep inca o chestie si o abandonez, o sa o iau razna, pe scurt. In plus, nu vreau sa ma mai arunc in activitati care-mi consuma timpul fara sa ma gandesc, cum am tendinta sa fac (chiar daca sunt 10 min/zi, vreau sa folosesc acele 10 minute in cel mai productiv mod posibil). Totusi, am nevoie de monitorizare mai atenta a ceea ce mananc si facand asta in public, ma responsabilizeaza si mai mult.

Dupa aceasta lunga introducere, sa incepem, zic.

De ceva vreme, sunt mare fan intermittent fasting (post intermitent), varianta care-mi place fiind 16/8, adica un interval de 8 h in care mananci si 16 ore in care poti sa bei apa/cafea/ceai. Mie imi place sa folosesc aceste ore intre 10-18. In timpul asta, am 2-3 mese si nicio gustare (a se citi rontaieli aiurea si ocazii sa mananc prostii).

In ceea ce priveste calitatea mancarii, imi propun alimente cat mai putin procesate si cat mai putini carbohidrati. Ce inteleg prin putini carbohidrati: legume la liber (nu cartofi), maxim 1 fruct/zi, dar nu chiar in fiecare zi (am incercar fara fructe deloc, e super eficient, dar cand le prind apoi, mananc 1kg) si cat mai rar cereale (daca se poate deloc, ar fi ideal ). Si da, grasimile sunt ok, deci o sa mai vedeti si cate o halca de untura prin meniuri (glumesc, bineinteles... or not? ). Nu o sa calculez meniurile in fiecare zi, ci doar cand o sa mi se para ca i prea putin/mult, dar scopul e sa scriu aici ce am mancat.

Principiile astea m au ajutat sa mai scad cat de cat in ultima vreme, dupa muuult urcat/stationat. Normal, n am reusit sa ating consecventa de care ziceam mai sus si au tot fost sus-jos din plin. Per total, insa, mai ziceam si pe Rozi, am ajuns de la 85 la 80.

Acum nu stiu sigur cum stau cu kg, am avut cateva zile de mancat aiurea rau de tot si un episod de binge in toata regula dupa >6 luni si stat singura in camera fara sa vorbesc cu cineva. O sa vad maine la raport, care n-o sa fie prea frumusel.

Cu sportul mai vedem pe parcurs
__________________
To give anything else than the best is to sacrifice the gift. - Steve Prefontaine

Tu esti cea mai importanta persoana din viata ta.

Jurnal de cursa lunga

Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mad24:
adinico (25 aug 2017), lidiuta (25 aug 2017)