View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 31 aug 2021, 15:51:59
Sabine_28's Avatar
Sabine_28 Sabine_28 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 89kg
Mesaje: 5.609
Aprecieri acordate: 645
Am fost apreciat(a) de 868 ori in 497 mesaje
Implicit Jurnal nou, ultimul, sa speram :)

Buna dragi slabute,
Pe final de an am reusit si eu sa ma mobilizez, si de data asta am apelat la un nutritionist, pentru ca singura se pare ca nu reusesc. Am carat prea mult timp kilogramele depuse in sarcina, la care s-au adaugat altele, din pacate.
De 1 luna merg la nutritionist, am reusit sa dau jos 6 kg ( de la 93 la 87), sunt multumita. Se putea si mai bine, dar am avut diverse hopuri: concediu, mers cu copilul la spital,etc.
Important e ca am reusit sa ma mobilizez.
Targetul este sa ajung sub 70 de kg pana la finalul anului.
Nutritionista la care merg este foarte ok, desi la inceput am fost dezamagita ca nu imi da un regim strict, s-a dovedit ca e cel mai bine asa. Merg la 2 saptamani la ea si alcatuim impreuna un plan alimentar, in functie de preferintele mele.
Voi incepe sa scriu meniul, oricum mi-l notez zilnic, si i-l duc cand merg la consultatie.
Azi am mancat dimineata 1 strugure, 2 mere si 1 cafea ( am luat Md foarte tarziu, asta a fost ca o gustare inainte de pranz)
La pranz o omleta din 2 oua cu muschi file, putina branza rasa si 2 felii mici de paine integrala, o rosie si 1 ardei kapia
Acum savurez 1 cafea fara zahar, si la cina voi manca o mancarica de pui cu multe legume ( ceapa, ardei, rosii, dovlecei) si putina telemea.
Ca regula generala, seara nu am voie deloc carbohidrati, fructele doar dimineata sau maxim pana in ora 16.00
Nu am simtit foamea in aceasta luna, m-am obisnuit sa mananc mai putina paine (1-2 felii/zi) sau chiar deloc.
Miscare: fac 8000-10000 de pasi, plus diverse filmulete cardio de pe you tube, de cateva ori pe saptamana.
Am voie 15 gr de ciocolata de 2 ori pe saptamana sau 1 prajitura mai mica cu cioco o data pe saptamana ( incerc sa evit cat pot asta, pentru ca marea mea problema e ca nu ma pot opri la 15 gr de ciocolata
Ma motiveaza foarte mult faptul ca merg la nutritionist, de rusine si tot sunt cuminte Plus ca nici nu imi convine sa dau banii aiurea, daca tot m-am apucat de asta.
Dupa ce ating targetul mai am o consultatie anuala pentru mentinere, ca sa nu imi fac de cap.
Va pup! :*
__________________
" Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti. " - Jim Rohn
Sabine_28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2417 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Sabine_28:
butterfly30 (28 dec 2021), lidiuta (01 sep 2021), nikytour (31 aug 2021), Un Pai Roz (02 sep 2021)