View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 12 apr 2010, 16:15:59
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Smile De vorba cu Mvthebest - "...pana in prezent am slabit 15.8 kg…”

Citat:
Spune-ne cateva cuvinte despre tine si ce iti place sa faci in timpul liber?
Ma numesc Mirabela, am 18 anisori. Sunt o persoana sociabila si ambitioasa.

Nu-mi place sa judec pe nimeni, nu sunt in masura. Imi place mult sa invat si sa descopar lucruri si persoane noi. Sunt in zodia varsator.

In timpul liber imi place sa dansez, sa stau pe site cu slabutele, sa merg sa ma plimb cu prietenele, sa ies cu iubi in oras, sa gatesc, sa fac sport.
Citat:
Cum ai aflat de comunitatea "slabutelor"?
Cautam niste diete pentru a mai scapa de niste kg care tot ma necajesc. Si v-am gasit pe voi. De atunci nici nu am m-ai putut sa ma dezlipesc de acest forum.
Citat:
De cand incerci sa slabesti si cate kg ai reusit sa slabesti pana in prezent?
De cand am inceput sa iau proportii ,,incercam” sa slabesc, dar nu faceam mai nimic. Dupa o perioada mi-am dat seama ca nu ma simt bine in pielea mea. Datorita kg ma descurajam mult.

Primele 10 kg s-au dus usor si repede. Cam 2-3 luni.

Eram indragostita si nu prea mancam. Ziua ieseam cu prietenele de la bloc sa inotam. Stateam cu orele, ziceau ca sunt o ratusca Ador sa inot.

Ajungeam acasa, mancam ce apucam: vreo salata de legume cu ceva sunculita sau parizer de pui. Sau ce gatea bunica mea. Dupa ieseam repede afara sa joc volei cu fetele (prietenele mele de la bloc). Jucam mult, cam 1-2 ore, sau daca nu, ne plimbam incontinuu. Cand ajungeam acasa nu m-ai mancam nimic pentru ca mergeam repede pe messenger sa vorbesc cu prietenul (fostul).

Dupa ceva timp, kg au inceput sa plece mai greu (63 – 60 kg).

Dar atunci, cu ajutorul sportului si al slabutelor, am ajuns la 56.1 kg. Am pus inapoi 1 kg datorita mancatului haotic de Paste. Dar am revenit la normal. Am inceput iar sa pap mai sanatos si sa fac mult sport, 1-2 ore/zi pe bicicleta stationara, cateodata si zumba sau start walking sau tae-bo pe langa.

Pana in prezent am slabit 15.8 kg. Mai am 7.2 kg.
Citat:
Cum ai depasit perioadele in care vroiai sa renunti la slabit?
Datorita acestei comunitati am mers mai departe, de multe ori.

Sunt niste fete deosebite aici pe forum si am invatat enorm de multe de la ele. Va multumesc!

M-a sprijinit mult si iubitul, si m-a ambitionat.
Citat:
Cum te vei rasplati cand vei ajunge la greutatea dorita?
Am sa merg la shopping sa-mi iau hainute noi si mulate.
Citat:
Care este mancarea ta dietetica preferata?
Ador mazarea si ciupercile in orice combinatie.
Citat:
Spune-ne cateva sfaturi de alimentatie pentru cei care vor sa slabeasca?
Nu va infometati in primul rand. Papati cat mai multe salate, fructe, pui si peste. Pestele este cel mai bun si nu ingrasa!

Evitati prajelile, fast food-ul, dulciurile, fainoasele, sucurile acidulate.

Eu am renuntat definitiv la painica si sucuri acidulate. Am 6 luni si ceva.
Citat:
Cum treci peste tentatiile culinare zilnice?
Eu, rar, pot doar sa gust. Sau mananc tot sau nu ma ating deloc.
Citat:
Cat de important este sportul in procesul de slabire?
Dupa parerea mea este cel mai important. In primul rand ma simt super bine dupa ce fac sport. Tonifica pielea si ne scapa si de celulita.
Citat:
Ce activitati fizice, care te ajuta la slabit, iti plac cel mai mult?
Imi place mult zumba (este super distractiv si se ard si kcal) si bicicleta stationara.

Dar cel mai mult cred ca m-a ajutat taebo-ul. Intr-un timp, faceam si 60-70 min de tae-bo pe zi.
Citat:
Descrie-ne provocarile pe care a trebuit sa le depasesti pe perioada concursului ca sa slabesti numarul de kg propus?
Si-a cumparat iubi napolitane cu ciocolata. Sunt prefertatele mele. Eu atunci renuntasem la dulciuri.

Simteam ca mor, macar o gura sa iau, dar stiam ca daca iau o gura se v-a ajunge la toata punga… Am stat si am realizat ca nu are rost. Nu ma face pe mine o punga de napolitane. Si am rezistat.

Iar acum, e plina casa de prajituri, dar mi-am propus sa nu mananc si trebuie sa reusesc.
Citat:
Ce iti place cel mai mult in comunitatea "slabutelor"?
Totul!

Imi place mult pentru ca ne sustinem una pe alta. Fiecarei slabute, daca are vreo pasa mai proasta, noi ii suntem alaturi la bine si la greu.

Atunci cand gresesti nu esti ceartat sau ti se reproseaza ca ai gresit, ci slabutele incearca sa te faca sa intelegi ca nu ai facut bine.

Si toate vrem acelasi lucru – sa slabim.

Datorita slabutelor am invatat sa mananc mai sanatos si sa-mi placa sa fac sport!!!


Sursa: De vorba cu Mvthebest – “…pana in prezent am slabit 15.8 kg…” - Slabute.ro


Imagini ataşate
File Type: jpg mvthebest.jpg (28,8 KB, 117 vizualizări)
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat