Subiect: heo's nikki
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 30 apr 2010, 12:54:21
heo's Avatar
heo heo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 171cm, 72kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit heo's nikki

nikki = jurnal in jap , am vrut sa fiu mai originala

Buna , de unde sa incep , hmmm.....

Mama mea are fibron uterin , asa ca a avut complicati cu sarcina, eu fiind nascuta prin cezariana prematur , de mica avand probleme cu lipsa de fier si de calciu asa ca am fost dopata cu vitamine si multa mancare "ca esti cam palida , si mananca!! mananca ca ai vazut ca ai ameteli " rezultatul a fost unul pe care presupun ca il anticipati , adica un 80 si de kg la vreo 12-13 ani , care a dat intr-o gastrita , de ziceai ca sunt bulimica , orce mancam regurcitam si nu ma opream decat dupa cam 3-5 ore de vomat (in prima jumatate de ora se termina mancarea , dupa care beam litri de apa ca sa am ce da afara) , sa cam trezit si mama dupa ce am ajuns la reanimare si am stat cateva sapt in spital mancand si hidratanduma prin fluturas . In perioada aia am dat cam 20 si ceva de kg in cateva luni sub jumate de an , care m-au lasat cu "ai operatie la sold / nu e vergetura, nu cicatrice / asa mare ?"

De atunci am avut fluctuati de kg , nenumarate regimuri incercate (mayo ,atkins ,grau , orez ,shakeuri herbalife ,ceaiuri etc ) prob este ca nu prea ma tin de ele , si in ultimi ani de cand sunt cu prietenul , cu care in prezent locuiesc , doar noi doi singurei , ma gandesc non stop ce trebuie facut de mancare cand vine el acasa de la munca , si nu pot implementa un regim/ dieta pentru amandoi fiinca el este altfel ca mine , foarte slab , arderi foarte rapide , bea 2-3 pahare de apa cand mananca , termina o masa intr-o ora , mesteca 2 dumicati deodata in 20 de min , pretentios la mancare , cu preferinte foarte clare . Si ajung seara sa ii fac ce vrea , prajeli , prajituri , si zic ca nu mananc dar gust si mananc si de primavara trecuta pana in toamna trecuta mi-am schimbat nr la pantaloni , si acuma proband pantaloni din toamna vad ca iar nu mai vin pe mine , pe langa asta sunt din ce in ce ma obosita , lenesa ,si nu am chef de nimic


Trebuie sa ma organizez ,sa ma motivez, si sa trec peste lene , stiu ca pot sa urmez un program daca vreau , motivul pentru care nu am vrut sau pt care am crezut ca nu pot este ca imi e teama ca dupa 2-3 luni de regin , influentata de ce e in jurul meu , voi renunta , iar atunci voi pune la loc cat am dat si inca ceva , cum sa mai intamplat de n ori
Ex: iti propui sa iti mananci spanacu diseara chiar daca nu iti place asa mult dar de e sanatos bla bla bla , si iti vine iubitu "pupicel mi-ai promis ieri ca imi faci diseara chiftele ,si ... si daca potiiiii si niste clatite cu fineti ca mie pofta"

Sunt convinsa ca voi reusi daca stau pe aici , sperand ca prin interctionare cu pers care sunt dedicate unui regim de viata sanatos , voi gasi acea mica dar ff importanta influenta numita ... nustiu cum sa zic , "anturaj benefic"
heo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1752 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1235 kcal/zi. Pentru a slăbi 3,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 978 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]