View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 02 mai 2010, 11:08:04
supergirl18's Avatar
supergirl18 supergirl18 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 14 mar 2010
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Fructe si Legume
Date: 180cm, 74.5kg
Mesaje: 424
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Jurnal ioana - Slabit sanatos + MENTINERE

Buna tuturor slabutelor.M-am hotarat sa imi fac un jurnal,in care voi trece ceea ce mananc si momentele critice intampinate (ispite).Povestioara mea ar fi urmatoarea am facut sport de performanta- baschet mai precis- de pe la 8 ani pana pe la 16 ani,cam 8 de toti .Aratam destul de bine la cata miscare faceam ,insa dupa ce am intrat la liceu m-am lasat de sport Total si mi-am conturat un stil de viata deloc sanatos.M-am apucat de fumat asta probabil si din cauza anturajului ,manacam f des mancare tip fas-food,nu mai stiam ce-i aia apa serveam numai cola-cred ca aveam o usoara dependenta.Una peste alta mai am si o pereche de parinti gurmanzi care gatesc foarte "BINE",iar despre bunici nu stiu daca mai are rost sa mai zic ceva- cand merg la ei nu scap fara sa nu mananc ceva "bun",Uneori ma simt obligata dar ce-i drept si mie imi face placere ca pana la urma eu sunt responsabila de ce tot ce pun in gura.Am ajuns asadar ca in liceu sa cantaresc cam 95 de kg-la o inaltime de 1.80 eram destul de grasa insa apogeul l-am atins in cls a 12a cand cantaream 102.2 Cu toate astea aveam o relatie foarte frumoasa cu un baiat care m-a iubit mereu,indiferent de kg in plus.Ne iubim la fel de mult si acum drept pt care anul acesta ne vom casatori :X 18 septembrie,dupa o relatie de 6 ani:X Acum ce sa zic probabil din cauza ca am avut mereu pe cineva care m-a iubit indiferent de aspectul meu + f multi prieteni in jur nebuna de mine nu-si mai dadea seama cat era de imensa DAR intr-o zi m-am trezit m-am uitat la mine atent si mi-am dat seama ca nu sunt deloc in regula nu m-am suportat eu pe mine asta doare si apoi mai era o problema: nu-mi gaseam haine pe masura mea lucru ce ma facea sa innebunesc de disperare.Tot ce purtam ma facea sa par cu 5 ani mai mare,adica foarte matura,pe la 18 ani paream lejer de 24 25 Insa in octombrie 2008 -in ziua in care am simtit ca nu se mai poate m-am apucat eu asa frumusel de un regim disociat pe care l-am tinut vreo 3 luni.Am slabit f frumos pt ca nu m-am infometat ,nici nu prea pot sta flamanda de fel Am ajuns astfel la 88 de kg.M-am apucat si de sala pt ca simteam nevoia de a face miscare pt a accelera procesul de slabire.Dupa aceasta pierdere semnificativa m-am ambitionat mai tare si in aproximativ 2 3 luni am mai scapat de 10 kg ajungand la 78 de kg n-as putea sa va spun ce dieta am tinut,deoarece le-am incercat pe toate daca nu aproape pe toate .Adica trebuia sa stiu ce am de mancat intr-o zi daca tineam de capul meu aveam impresia ca pot sa pap ce vreau fara sa ma ingras si mereu luam 2 3 kg inapoi.Tin sa precizez ca am facut f mult sport -zilnic 2 ore la sala pilates+tae bo- lucru care m-a ajutat enorm.Acum fac mai putin pt ca s-a inchis sala respectiva,insa de 2 ori pe sapt fac 1ora pilates+1 ora taebo iar in restul zilelor incerc sa am cat mai multa activitate (alergat ,urc scari,curatenie f Cu timpul insa am capatat experienta in privinta dietelor si am realizat ca nu exista cea mai buna dieta, ci un stil de viata sanatos.Totusi probleme intampin si acum deoarece am momente cand ma iau pofte nejustificate,unoeri simt nevoia de a manca mai mult decat am nevoie si stau asa si ma gandesc ce se intampla cu mine si de ce fac asta??De asta si scriu aici pt ca simt ca am nevoie de sustinere,iar in ceea ce priveste alimentatia nu gasesc in cei apropiati.am prietene slabute care mananca haotic,iar cele care nu sunt slabute nu tin cont de ceea ce mananca.Parintii mei consuma in continuare mancaruri grase si gatite exact cum nu am eu voie (cu f mult ulei , prajeala) motiv pt care sunt si cam grasuti scumpii de ei:X In orice caz eu imi gatesc singura si uneori recunosc ca mi-e greu sa fac fata mirosurilor si prajiturilor pe care ei le prepara.Una dintre surorile mele e o skinny bitch autentica mananca orice dar nu se ingrasa si uneori gateste si noaptea,provocandu-mi adevarate pofte,Dar sincer am solutia pt a ma putea abtine daca mananc bine pe parcursul zilei chiar pot rezista mai usor tentatiilor.Iubitul ma sustine si asta ma ajuta mult,desi parintii lui se mira de felul in care mananc ,ca nu se poate asa ceva ca trebuie sa mananc si paine la masa(si ei consuma doar paine alba) ca de-ar fi neagra as face exceptii si e atat de neplacut sa refuzi pe cineva,mai ales viitoare soacra.uneori mananc doar ca sa nu ii dau senzatia ca nu imi place ce gateste ea inchipuiti-va ca am mancat intr-o zi un pilaf scufundat in ulei cu carnita prajita plina de ulei si ma intreaba da paine(alba) de ce nu mananci???? oricum m-a etichetat ca pretentioasa la mancare Anyway sunt foarte hotarata sa nu renunt niciodata ,chiar daca uneori mai gust ceva care ingrasa. ,am avut ce-i drept o faza de platou destul de mare Totusi sunt constienta ca nu se va slabi niciodata manand zahar,dulciuri,mancaruri grase si sucuri sau mai stiu eu ce mancaruri si e probat pe pielea mea Acum am 74.6 ,aveam martea trecuta ,si as vrea sa ajung la la 65-67 undeva pe aici asta pana la nunta, de fapt pana in iulie cand imi voi cumpara rochia de miresica.Sper ca nu v-am plictisit dar chiar ma bucur ca mi-am spus oful si sper sa reusesc sa slabesc alaturi de voi si restul de kg pt ca sincer sunteti niste exemple pozitive,pt mine cel putin :* va pup pe toate
Răspuns cu citat