View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 10 aug 2009, 09:36:47
Creizilup's Avatar
Creizilup Creizilup este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Fara excese!
Date: 158cm, 65kg
Mesaje: 943
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Smile Pui cu dovlecei rasi

Este o reteta gasita pe internet, delicioasa dupa marturiile familiei mele, sanatoasa si simpla.
Ingrediente reteta

4 piepti de pui, 4 dovlecei potriviti, 1 legatura ceapa verde, 100 ml zeama concentrata de carne de pasare, 1 lamaie, 100 ml smantana subtire, 2 linguri ulei, sare, piper
Mod de preparare (timp estimat: 35 min)

1. Cureti ceapa si dovleceii de coaja.
2. Dai dovleceii pe razatoarea mare.
3. Incingi uleiul intr-o tigaie si rumenesti pieptii de pui, cate 3-4 minute pe fiecare parte.
4. Ii sarezi, ii piperezi, ii iei de pe foc si ii pui deoparte (eu i-am pus pe niste prosoape din hartie, de bucatarie, sa traga uleiul).
5. In aceeasi tigaie pui ceapa si dovleceii rasi si ii lasi sa se rumeneasca la foc iute timp de 5 minute.
6. Stingi compozitia cu zeama de carne si de lamaie si lasi sa scada aprox. 2 minute.
7. Razuiesti cu o spatala fundul tigaii, ca sa se desprinda tot ce s-a lipit( la mine nu s-a lipit nimic, insa asa a scris autorul retetei )
8. Adaugi smantana si dai focul mai mic.
9. Asezi puiul inapoi in tigaie, acoperi cu un capac, lasi sa fiarba incet timp de 5 minute si, pe urma, fara capac, inca 3-4 minute sa se ingroase sosul.

Eu am folosit in loc de smantana un iaurt cu 0% grasime si in loc de ulei de floarea soarelui, ulei de masline.
Pofta buna!
Creizilup, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Creizilup, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2220 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1703 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1704 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat