View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 25 iun 2010, 14:38:55
Tina's Avatar
Tina Tina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Sfaturi pentru a scapa de dependenta de zahar

Zaharul e un drog ca si restul drogurilor, asa o arata cercetarile. Nu poti avea un regim sanatos incluzand in el "putin" zahar. De aceea, drogul trebuie sa dispara.
Vorbesc de un regim sanatos, nu doar de slabit. Impartasesc cateva sfaturi care m-au ajutat sa reduc dependenta de zahar, acum fiind pregatita sa renunt complet la ea.
Cand simti pofta de dulciuri:

- mananca proteine: ou, branza, carne (mentin satietatea, ajuta la secretarea hormonilor care te satura-leptina)

- nu te baza mereu pe fructe ca inlocuitor : oricand poti depasi limita si sa dai iar iama in zahar

- mananca alti macronutrienti in afara de glucide: lipide nesaturate, de exemplu: 10-20 migdale, alune de padure, caju, fistic, 10 nuci

- in ultima instanta incearca ceva cu un indulcitor natural (stevie) si proteina sau lactoza: iaurt cu nuci/cacao/fructe de padure (pt. ca au putine glucide)
-> seminte de in macinate (doar macinate fiind, se absorb nutrientii, altfel au doar efect laxativ)
-> pudra psyilium,
-> tarate grau

Fiecare are un anumit ritm in renuntarea la zahar: unii merg pe principiul "tot odata", altii , ca mine - putin cate putin.
Retine! E esential sa descoperi cauza pt care mananci zahar: poate fi stress, emotii, suparari, nemultumiri inconstiente care se cumuleaza cu efectul drogului.

P.S. - Nici un nutritionist bun nu spune "Dar avem nevoie si de zahar" pt ca nu e asa. Avem nevoie de glucide complexe, fructoza, lactoza etc care sunt tot zaharuri. Omul primitiv a supravietuit fara zaharul rafinat, "golit" de nutrienti.
Oricate examene am avea, oricat de stressati am fi, zaharul rafinat nu ne e necesar. Putem sa luam glucide si din fasole, mazare, linte, naut,fructe,legume, lapte, iaurt, branza.
De ce am avea, deci nevoie de un produs sintetic?

Va astept cu propriile metode de a renunta la zahar
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 25 iun 2010 at 15:06:30.
Răspuns cu citat