View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 31 aug 2009, 16:29:16
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Question Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?

slabutzo, am o mare nelamurire..eu azi am vrut sa adaug in lista cu caloriile alimentelor, un aliment, dar cand m-am izbit de info precum grasimi, proteine, lipde, etc...am dat inapoi..ca nuj info astea...am vrut sa adaug laptele meu cu cacao, k e de vaca si e un pic mai gras..e dif de ce e in lista..un pic...
plus ca ma intereseaza..cum pot eu sa aflu de exemplu cate calorii are 100 de grame de mancarica de ardei..sau de mazare..sau de...pastai..dar nu pastai fierte simplu
mama mea pune o lingura de ulei de masline in oala apoi adauga pastaile si le lasa oleaca le mai amesteca, dupa care le adauga apa..deci sunt intr-un fel prajite fierte, dar repet, ulei ff putin si de masline..da cum pot eu sa aflu caloriile..ca asa sa cantaresc fiec aliment dintr-o manacr si apoi sa fac eu calcule..etc etc..nu ced k e corect..uff..azi mia- fost ok cu meniul..k nah, sarmalelel cam toate se fac la fel...sunt si in lsiat de aici, ale iannei,..dar ec ma fac la restu mancarurilor..scz..parca am dat intr-o criza..dar sunt disperata..am imprumutat cantar de bucatarie de la o matusik, sa cantaresc tot ce bag in gura..dar la ce imi foloseste, daca la mancaruri gatite sunt in plop...heeeelp!
si apropos...acum ca fac tae bo de 2 ori pe zi, banuiesc ca sunt un pic intesificate arderile, nuh?
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat