View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 11 iul 2010, 13:23:15
joanna18's Avatar
joanna18 joanna18 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Targoviste, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 58.8kg
Mesaje: 277
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Pate de ficat de pui

Mie îmi place foarte mult pateul de ficat, dar în ultima vreme nu am mai mâncat din cel din comerţ pentru că am început să mă îngrozesc când citesc etichetele. Tot felul de aditivi, conservanţi, coloranţi...am spus stop!
Aşa că am căutat reţete de pate pe net şi le-am combinat încercând să fac propria mea reţetă, cât de dietetică posibilă.

Ingrediente

- 500 g ficăţei de pui
- 25 g unt 65% grăsime
- 100 ml lapte 1.5 % grăsime
- sare, piper, busuioc

Mod de preparare

Se pun ficăţeii la fiert în apă cu puţină sare. Când s-au fiert, se scot într-un castron şi se lasă să se răcească. Nu aruncaţi apa în care au fiert.
Se taie ficăţeii bucăţele mici mici (cu cât mai mici, cu atât se vor mixa mai repede) şi se pun în blender. Adăugaţi din supa în care au fiert şi mixaţi bine. Pe parcurs mai adăugaţi supă, ca să se subţieze compoziţia. Eu am adăugat în total cam o ceşcuţă şi jumătate de cafea.
Adăugaţi untul la temperatura camerei, bucăţele mici, şi câte puţin lapte şi mixaţi în continuare. Între timp, mai potriviţi de sare şi adăugaţi condimente după gust. Eu am pus busuioc uscat şi piper negru măcinat.
Când aţi ajuns la o consistenţă cremoasă înseamnă că pateul e gata şi îl daţi la frigider, e foarte bun rece. E bine să nu fie prea tare consistenţa, pentru că în frigider se va mai întări.
Mie mi-au ieşit 400 g de pate.
Sigur că nu va fi la fel de cremos ca acela din comerţ, nici la fel de rozaliu pentru că nu am pus carmin sau alţi coloranţi , dar cu siguranţă că e mult mai bun şi sănătos.

E posibil să vi se pară puţin amărui, că doar aşa e ficatul de pui, dar eu o să mai încerc şi alte reţete şi vă spun dacă am găsit metoda de a scăpa de amăreală. Am înţeles că un morcov îi mai atenuează gustul, o să încerc data viitoare.

Iată şi valorile nutriţionale:

CALORII INGERATE

Carne de pui, ficat, toate clasele (de pui), crud, 500g - 595 calorii, 84.6 proteine, 24.2 grasimi, 1725 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 355 sodiu, 0 zahar
Unt de masa 65%, Natura, 25g - 149 calorii, 0.3 proteine, 16.3 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Lapte proaspat 1,5%, Natura, 100ml - 47 calorii, 3.2 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 4.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Piper negru, 2g - 6 calorii, 0.2 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.5 fibre, 0.9 sodiu, 0 zahar
Busuioc, uscat, 2g - 6 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0.8 fibre, 0.7 sodiu, 0 zahar
Sare de/pentru masa, 5g - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 1937.9 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 803 calorii, 88.6proteine, 42.2 grasimi, 1725 colesterol, 53.2 carbohidrati, 1.3 fibre, 2294.5 sodiu, 0 zahar

Rezultă că la 100g : 201 calorii, 23 proteine, 11 grasimi, 432 colesterol, 14 carbohidrati, 0.4 fibre, 574 sodiu, 0 zahăr

Am aproximat puţin prin adaos fiecare valoare, pentru că erau de genul: 200,75 calorii şi mi s-a părut că nu deranjează prea mult. Sper că nu e o problemă. O să-l adaug şi în calculator

Poftă bună!
__________________

Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine


"Voinţa puternică nu este numai ştiinţa de a dori şi de a obţine ceva, ci şi ştiinţa de a renunţa la ceva, în caz de nevoie."


"Voinţa şi puterea nu ajung: omul trebuie să ştie ce vrea şi ce poate."
Răspuns cu citat