View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 22 iul 2010, 06:48:39
mc27's Avatar
mc27 mc27 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 15 mar 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Date: 172cm, 121kg
Mesaje: 4
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal mc27 - My story

buna slabutelor,

desi sunt membru al comunitatii slabutelor de cateva luni, nu am postat pana acum. M-am limitat la a folosi uneltele foarte folositoare, si de a citi posturile voastre, din care am invatat diverse si care m-au motivat. Am considerat ca este timpul sa contribui si eu la dezvoltarea comuntitatii, si la motivarea celor care au nevoie de acest lucru.

Inceputul:

Nu am fost tot timpul un "grasut", la sfarsitul liceului, cantaream 75 de kg si aratam foarte bine, dar incetul cu incetul am inceput sa ma ingras, astfel ca 8 ani mai tarziu am ajuns la 130 de kg. Ingrasarea nu a fost brusca la inceput, si chiar am zis ca daca va fi sa depasesc 100 de kg ma sinucid. Din nefericire am trecut mult de 100kg, din fericire nu am facut nici un gest necugetat.

Motivele pentru care m-am ingrasat sunt diverese, si sunt sigur ca multi/multe dintre voi se vor regasi in aceste randuri. In primul rand a fost schimbarea modului de viata, am trecut de la a fi pieton, la a fi sofer. Alt motiv tot referitor la schimbarea modulul de viata, a fost faptul ca m-am angajat, si lucrand in it, stau tot timpul la birou, colegii la fel, fast foodul fiind una din mancarurile preferate/rapide si convenabile, datorita faptului ca nu pierzi timp la pregatirea ei a contribuit masiv la ingrasarea mea. Un alt factor au fost dulciurile, care trebuie sa recunosc ca-mi plac la nebunie, si care din nefericire au multe calorii. Destramarea anturajului de prieteni din liceu, cu care faceam diverse activitati sportive ( tennis, basket, fotball etc), si diverse probleme personale care m-au afectat negativ. Alt motiv important a fost faptul ca m-am refugiat in mancare ( dulciuri in special), si faptul ca am inceput sa ma joc jocuri online ( mmorpg - ( am citit ca una dintre slabute a ajuns chiar si in pragul divortului din acest motiv)), care sunt foarte dependente, si care te fac doar sa petreci mult timp in fata calculatorului ( deci fara sa arzi calorii prea multe), fapt care duce si la cresterea consumului de junk food.

Inceputul slabitului - anul acesta am fost nevoit sa plec intr-o delegatie pe termin indelungat, si in alta tara. Acolo m-am lovit de realitate : nu tu masina, deci orice cumparatura trebuia carata pana acasa ( cu toate ca nu stateam chiar departe de un supermarket, cand se adunau multe cumparaturi, si datorita greutatii mele imi era foarte greu sa le car pana acasa); nu tu jocuri pe calculator - deci mult timp liber sa meditez la situata mea. Dupa intoarcerea in tara, am inceput sa iau masuri: nu mai exista sevrajul dat de lipsa jocului, asa ca l-am sters. Datorita faptului ca in strainatate mergeam doar pe jos ( sau cu mijloacele de transport in comun), eram mult mai in forma, si am inceput sa merg din ce in ce mai mult pe jos si in tara. Alimentatia am schimbat-o radical: junk food deloc ( odata la 1-2 luni o pizza, dar aleasa cu grija ), sucuri de nici un fel, mai multe fructe si legume, carne doar pui ( in general piept de pui) si peste, si am inceput sa numar caloriile. De fapt asa am ajuns si pe siteul slabutelor, cautand caloriile unui aliment. Ceea ce m-a incurajat foarte mult a fost reality showul "Biggest looser", nu-mi venea sa cred cat de "mari" au putut sa ajunga unii oameni, si cum dupa 8-10 luni reuseau sa arate asa de bine ( showul poate fi gasit cam pe orice torrent). Am zis deci ca se poate ! Chiar daca nu in timp asa de scurt, pentru ca ei nu trebuie sa mearga la lucru, si au antrenor personal 24/7, voi reusi si eu.

La mijlocul perioadei: am inceput schimbarea vietii si a corpului meu la inceputul lunii martie, si 5 luni si jumatate mai tarziu cantaresc cu 26 de kg mai putin, si simt ca mi-am recastigat viata. M-a simt incredibil de bine si din punct de vedere fizic, dar si mental, parca si creierul meu si-a revenit Sunt constient ca inca nu am terminat de slabit, dar nu trebuie sa pierd din vedere nici ceea ce am realizat. Pe drum ca sa ma motivez ma uitam la "biggest looser" ( care intre timp a ajuns la sezonul 10, asta doar in state, pentru ca ruleaza si in alte tari), si imi ofeream mici recompense, de exemplu, la 120, am deschis o sticla de sampanie foarte scumpa, care o pastram pentru o ocazie speciala. La 110, mi-am facut cadou 10 sedinte de reflexoterapie combinata cu masaj. La 100 kg la care vreau sa ajung in 2, maxim 3 saptamani, nu cred ca am ce cadou sa-mi fac, faptul ca greutatea mea va consta in 2 cifre, si nu in 3 este destula recompensa. In sfarit pot sa zic ca-mi place sa ma uit in oglinda, si sa ma urc pe cantar ( mai ales ca sa vad cat am slabit ).

Invataturi de-a lungul drumului: Dieta aleasa de mine, si care a functionat este cea hipocalorica. Bine la inceputul perioadei de slabit,am gresit... mancam foarte putine calorii ( se poate vedea la meniuri in luna martie, cand nu mancam in unele zile nici macar 1000 de calorii), dar alegeam mancaruri satioase care sa-mi tina de foame, astfel ca nu am suferit prea mult de foame ( mai ales ca ma ambitionasem si foarte tare). Treptat am inceput sa tintesc catre 1200 de calorii ( 1000 de calorii este chiar foarte nerealist, pentru un mod de viata sanatos), iar apoi pe masura ce ma documentam din ce in ce mai mult am stabilit norma la 1400-1500 de calorii. Pe langa numarul de calorii am invatat sa am grija si la calitatea lor, si in ce constau. Astel ca mananc multe fructe ( prima masa a zilei), la pranz proteine ( branza, carne, soia )+ legume, iar seara cereale sau fructe. La paine am renuntat in totalitate, si mananc de obicei paine wasa sau rondele din grau, si din cand in cand lipie libaneza. Am renuntat la mezeluri in totalitate, daca vreau carne, imi cumpar piept de pui, si il prajesc fara ulei. Seara dupa 6 nu mai mananc. ( mi-am impus aceasta regula stricta, pentru ca uneori ma mai apuca foamea seara, si pot sa zic, e dupa 6, nu mai mananci nimic azi, doar beau apa/ceai). La dulciuri trebuie sa recunosc ca nu am renuntat, doar le-am schimbat forma, si mananc zilnic cate 1 baton de cereale/susan ( sunt multe feluri, iar partea buna e ca au relativ putine calorii, intre 55 si 220/baton ), sau imi fac niste branza cu 0.1% grasime cu putina miere si scortisoara, sau alte retete luate de la voi slabutelor Partea buna dupa ce m-am lasat de jocuri, este ca am timp suficient sa fac exercitii fizice si sa-mi pregatesc de mancare, si chiar sa ma duc la cumparaturi de 2-3 ori pe saptamana( ca sa am fructe/legume proaspete). Apa incerc sa evit sa o beau cu 30 de min inainte/dupa masa, bine uneori daca mi-e foarte sete, beau, nu are sens sa fim absurzi cu noi insine. Pe langa noul regim alimentar, am inceput sa fac din ce in ce mai mult sport, in special mult mers pe jos ( de exemplu saptamana trecuta am parcurs ~70 km pe jos), evident ca la inceput imi era destul de greu chiar si sa fac 3km deodata, dar incet incet am progresat. Mi-am cumparat si o bicicleta cu care merg sa ma plimb din cand in cand. De asemenea inca de la inceputul slabitulul m-am reapucat de fitness, si merge foarte bine. Dar ca si regula generala, orice sport/activitate care va place o puteti folosi/practica pentru a slabit. Tinta este oricum sa arzi cat mai multe calorii, iar de preferat este si sa-ti faca placere.
mc27, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mc27, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2877 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2360 kcal/zi. Pentru a slăbi 4.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1715 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat