View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 17 mar 2010, 16:05:40
OitaVesela's Avatar
OitaVesela OitaVesela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Smile Cand se face sport?

Mi-a trimis al meu o lucrare de a lui despre antrenamentul sportiv ca e pe domeniu. Ia uitati:

·. Încălzirea nu cuprinde numai exerciţiile fizice ci şi masajul, antrenamentul mental, autosugestia, etc.


Nivelul functiilor motrice este crescut în mijlocul zilei, mai scăzut dimineaţa şi seara şi cel mai scăzut noaptea. În aceste condiţii este raţional pentru ritmul de două lecţii pe zi, acestea să fie plasate între orele 10 – 12 şi 16 – 18. Însă acest program este uneori incompatibil cu activitatea profesională şi de aceea antrenamentele sunt programate între orele 7 – 10 şi 16 - 20 de către cei în cauză.
În general capacitatea optimă de efort este foarte mult influenţată de orarul de antrenament, totdeauna rămâne însă optimă perioada din mijlocul zilei. Sportivii ating însă un nivel ridicat al capacităţii de efort în momentul zilei în care ei s-au obişnuit ( adaptat ) să se antreneze de obicei. Acest nivel ar deveni maxim dacă orarul de antrenament ar corespunde cu nivelul cel mai înalt al activităţii fiziologice.
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat