View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 16 aug 2010, 12:33:14
maryo's Avatar
maryo maryo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 182cm, 94kg
Mesaje: 68
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit In cautarea fericirii - Jurnal Maryo

Buna fetelor,

Sunt mai timid de felul meu dar m-am hotarat sa imi iau inima in dinti si sa-mi deschid si eu un jurnal.
Stiu ca o sa sune ciudat tinand cont ca de faptul ca sunt baiat, dar de cateva luni urmaresc cu interes acest site, m-a ajutat sa gasesc raspusurile potrivite si ce pot sa zic este ca va admri pentru determinarea de care dati dovada.
Ma numesc Marius, sunt din Bucuresti, am 22 ani, inaltime-182cm, greutatea actuala~ 95kg, tip somatic mezomorf-endomorf, nu fumez, nu consum bauturi alcoolice absolut deloc, dorm 9 ore pe seara. Problemele legate de greutate au aparut de la varsta de 18 ani din momentul in care m-am angajat: munca de birou, sedentarism in floare, mult funk food m-au adus in pragul a ~103kg.
De anul trecut din primavara am hotarat ca este momentul sa pun stop acestui stil de alimentatie si de viata haotic si m-am apucat de sala. Dupa 3-4 luni de antrenament am reusit sa slabesc la 90kg, iar de atunci pana in prezent am reusit sa mai "pun pe mine" aprox 5kg de masa musculara sa-i zic asa.
Sunt genul de persoana foarte meticuloasa, de aceea tratez cu foarte mare atentie rubrica de antrenament, energica si chiar prea exagerata ar spune unii.
La capitolul alimentatie e marea problema, de mic sunt innebunit dupa mancare am o pofta de mancare de lup si iubesc dulciurile, as manca si in somn.
In trecut mancam haotic, 2 mese pe zi la care scuzati-mi expresia "ma indopam", iar seara luat o portie zdravana de dulciuri.
De cateva luni am incercat sa tind catre o alimentatie mai echilibrata si sanatoasa. Primul pas a fost includerea in alimentatie a mic-dejunului.
Pe parcursul unei zile normale incerc sa fiu atent la consumul de carbohidrati, incercand sa-i limitez pe cat posibil. Ca surse de carbohidrati consum cu mare placere, paine hipoglucidica, orez, fulgi de ovaz. Ca surse de proteina consum foarte multa carne de pui (fara pielitza), peste, carne de porc facute pe gratar, oua de tara, iaurt Natura 0.1%grasime, lapte 0.1% grasime si un shake proteic dupa antremanet din izolat proteic de zer. Deasemena incerc zilnic sa consum o cantitate de 100gr de fibre obtinuta din seminte si alune fara sare.
Astazi de exemplu am consumat:
- 09 mci dejun: iaur 0.1% si 1/2 grapefruit.
-12 pranz: am optat azi pentru 2 sandwichuri si 1 rosie.
-14 gustare: 1 baton siluet bar
-16 (ajung acasa): 150-200gr carne slaba pe gratar si salata.
-20 cam acelasi lucru ca la 16
-22 inainte de culcare un shake proteic.
Am inceput de saptamana trecuta sa ma axez foarte mutl pe cardio desi nu prea imi place, alerg pe banda dupa fiecare antrenament 20 min tip HIT. Toata vara, in ziua de miercuri am iesit in parc sa alerg desi nu am cinwe stie ce rezistenta trag de mine.
Am scris deja un roman intreg si cred ca ar fi cazul sa ma opresc.
Sper sa reusesc sa am integrez in aceasta mare familie si astept cu drag sfaturile voastre.
Poze am cateva dar mie rusien sa le atasez.

Va doresc o zi buna.
Răspuns cu citat