View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 19 aug 2010, 21:08:41
VentoFreddo's Avatar
VentoFreddo VentoFreddo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Question Cum s-ar putea imbunatati sistemul medical din Romania?

Vazand ultimele nenorociri ce se intampla in sanatatea romaneasca mi-a venit asa, o intrebare in minte:daca tot criticam mereu sistemul prost, ministrii corupti, asistentele si doctorii ciubucari, ce am putea face sa indreptam acest sistem?
Oare putem noi, cetateni simpli, sa facem ceva sa "curatam" intr-un fel mizeria asta?Oare ce s-ar intampla daca nu am mai scoate nimic niciunul din buzunar pt o consultatie sau operatie care ar trebui sa fie gratuita?Hmmm..sumbru raspuns..
O prietena imi spunea ca medicii isi rotunjesc venitul in acest mod de nevoie, pt ca au salariul foarte mic..Dar si ca stie medici si chiar asistente care iau lejer pe langa salariu 3-4 mii d euro pe luna din ciubucuriSi macar daca si-ar face datoria...dar cati dintre noi nu am dat bani grei si la urma am fost tratati ca niste tolerati, idioti, imbecili care le stricam doar timpul
Nu mai departe de ieri citeam in jurnalul slabutei Ras Cristalin ca a fost tratata asa, si am vazut-o foarte resemnata si ingaduitoare
Deci:putem face ceva sau doar sa suportam stoic tratamentele sau mai bine zis mal-tratamentele cadrelor medicale?Si nu ma refer la cei cativa dedicati meseriei, ca sunt , sunt sigura, exemplu e draga noastra DRIulia, ci la marea majoritate, cei de care ne-am lovit toate, in diverse situatii...
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de VentoFreddo; 19 aug 2010 at 21:12:46.
Răspuns cu citat