View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 06 sep 2010, 17:41:47
sherpika's Avatar
sherpika sherpika este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: hipocalorica personalizata
Date: 161cm, 92.6kg
Mesaje: 7.555
Aprecieri acordate: 13.670
Am fost apreciat(a) de 8.482 ori in 3.525 mesaje
Implicit Supa din piept de curcan

Ingrediente:
- 3000 ml apă
- piept de curcan fără piele 500g
- 3 morcovi
- 1 țelină
- 3 rădăcini de pătrunjel
- 2 rădăcini de păstrârnac
- o ceapă roșie (mare, aprox. 100g)
- 2 lingurițe Mirodenia de la Fuchs
- frunze de pătrunjel pentru servit

Se pune la fiert pieptul de curcan în apă rece cu ceapa și se dă în clocot. Se ia spuma, se adaugă legumele tăiate în bucăți mai mari (rădăcinoasele eu le tai în patru, pe lung), se lasă la fiert cu capacul pus, la foc mic, aproximativ o oră, sau până când legumele și carnea sunt fierte (eu le verific după morcov și carne). Se adaugă condimentele (Mirodenia). Eu nu mănânc sărat, așa că două lingurițe îmi sunt de ajuns, mai mult sunt pentru gust, pentru cine vrea, mai poate pune, dar aveți grijă, dacă adăugați orice fel de bază de mâncare din comerț, nu mai adăugați sare. Cine nu vrea să adauge condimente din comerț, adăugați sare, piper după gust. Serviți cu pătrunjel tocat.
Poftă bună!

Informații nutriționale ( TOTAL)
  • calorii: 752.7kcal
  • grăsimi: 5g
  • carbohidrați: 40.9g
  • proteine: 131.1
  • fibre: 14.7
  • zaharuri: 8.4
  • sodiu: 315.7mg
sherpika, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sherpika, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1870 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat