View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 10 apr 2009, 23:39:53
Luna's Avatar
Luna Luna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 167cm, 88.8kg
Mesaje: 2.211
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile Jurnal Luna - Vreau sa fiu sanatoasa

Buna dimineata!
( Asa m-au invatat ai mei ca se zice atunci cand e trecut de 12 noaptea)

Deschid acest jurnal pentru a ma motiva si a controla modul meu de viata.

Am incercat o serie de diete, majoritatea m-au dezamagit si nu au reusit decat sa imi tripleze surplusul de kg.
De la 69 de kg (cand ma vedeam grasa), am ajuns la 80 si de acolo, pe nesimtite la 91, pentru ca, intr-o clipa sa ma vad la 98.
A fost momentul in care am spus "STOP. Te despart doar 2 kg de numarul format din 3 cifre. 100 "

Astfel, am eliminat dulciurile pe care le consumam zilnic (chiar daca de multe ori erau doar biscuiti), mancaruri grase si gustarile tip alune, fistic, nuci pe care le consumam stand in fata TV-ului. Paine nu consumam decat ocazional si acum am scos-o si pe aceasta din alimentatie.

Am reinceput sa fac sport. Deocamdata fac gimnastica, pedalez acasa si merg pe jos cateva ore pe saptamana.

Imi doresc sa ajung iar la 63 kg, desi tare m-as multumi si cu 70 .

Nu stiu ce sa mai scriu acum, e tarziu si-s obosita, insa vroiam sa imi deschid acest jurnal cat mai repede, nu am mai avut rabdare pana maine.

In speranta de a gasi sprijin si de a ne ajuta reciproc cu sfaturi practice,
va invit cu drag alaturi de mine in calatoria spre o persoana mai sanatoasa, care sa nu mai gafaie cand urca 2 etaje sau fuge putin dupa autobuz.
Luna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2446 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1929 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]