View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 19 sep 2010, 20:03:41
Elysee's Avatar
Elysee Elysee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 aug 2010
Locaţie: Calvi, Franta
Vârsta: 41
Dieta: Sport si mancat sanatos!
Date: 160cm, 66kg
Mesaje: 1.319
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 26 ori in 5 mesaje
Implicit Limba de vaca cu ciuperci à la Elysée

330g limba de vaca / 60ml ulei masline / 100g margarina / 40g faina integrala / 250g ceapa / 200g morcovi / 25g usturoi / 200g pasta de rosii / 460g ciuperci din conserva / 50ml vin / 3g patrunjel uscat (sau o mana de patrunjel verde) / vegeta (sare) / piper / oregano / foi de dafin (dupa gust)
Se spala limba de vaca, se opareste si iar se spala, apoi se pune la fiert in apa clocotita cu sare. Dupa ce sa fiert se scoate si se pune intr-un vas cu apa rece si se curata de pielita, apoi se portioneaza in forma de rondele si se pune din nou in zeapa in care au fiert. Legumele se curata, se spala, se taie marunt si se innabusa in uleiul incins cateva minute intr-o cratita de tuci, apoi se adauga limba impreuna cu zeama si se lasa la fiert cu capacul pus inca vreo 10min, apoi se adauga pasta de rosii, oregano, piper, vegeta, usturoiul tocat marunt, foile de dafin, faina cernuta si se lasa inca 20 min la fiert cu capacul pus. Intre timp ciupercile stoarse bine se soteaza in untul incins cateva min. Dupa cele 20 min se adauga in tuci si ciupercile cu vinul si se mai lasa vreo 10min la innabusit. Mancarica de limba de vaca cu ciuperci se serveste calda si cu patrunjel deasupra sau verdeata dupa gust. Pofta buna!
Am calculat si reteta: mi-a iesit 1.800kg =2335cal
Rezulta ca mi-au iesit 18 portii de cate 100g.
100g de mancarica = 130cal / =4.3 proteine / =9.8 grasimi / =5.3 carbohidrati
Elysee, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1556 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1039 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 782 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat