View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 18 sep 2009, 16:49:54
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Smile Ras_cristalin-"… dragostea mi-a dat linistea interioara ca sa incep "renovarea" exteriorului"

Citat:
Spune-ne cateva cuvinte despre tine si ce iti place sa faci in timpul liber?
Ma numesc Iulia, am 21 de ani si sunt studenta in Bucuresti. Imi place sa calatoresc, sa fac drumetii pe jos, sa descopar frumosul din lume. Evadarea mea preferata din cotidian e cititul, urmeaza filmele, muzica si… dragostea.
De fapt, imi dau acum seama ca dragostea a fost cea care m-a ajutat sa slabesc de data asta. Mi-a dat linistea interioara de care aveam nevoie ca sa incep “renovarea” exteriorului.


Citat:
Cum ai aflat de comunitatea "slabutelor"?
V-am gasit din greseala. Ingrijorata de efectele adverse foarte neplacute ale unor pastile de slabit, am cautat prin numeroase forumuri pareri despre nefastul medicament.
Speram sa gasesc remedii pentru problemele mele, insa am gasit ceva mult mai important.
A doua zi am aruncat restul pastilelor si am inceput sa slabesc sanatos.
Dupa ce am citit primele pagini pe forum, m-am hotarat ca vreau sa fiu si eu o slabuta.


Citat:
De cand incerci sa slabesti si cate kg ai reusit sa slabesti pana in prezent?
Incerc sa slabesc inca de la inceputul adolescentei mele, insa ultima oara am luat decizia asta la inceputul verii, cand am vazut ca o cunostinta a pierdut 6 kg intr-o luna.
Varianta ‘slabesti fara niciun efort’ mi s-a parut foarte atractiva, asa ca – din pacate - am incercat si eu metoda ei.
De la greutatea maxima la care am ajuns si m-am mentinut un an, am reusit sa slabesc 8,5 kg. Dar acestea reprezinta doar cireasa de pe tort, rezultatele importante urmeaza sa apara.


Citat:
Cum ai depasit perioadele in care vroiai sa renunti la slabit?
Nu am vrut niciodata sa renunt la slabit, mereu ma consideram la dieta. Nu aveam idee, de fapt, ca stilul de viata care duce la o silueta frumoasa nu era nici pe departe cel pe care il duceam.
De cand am decoperit familia slabutelor, de fiecare data cand “renunt la slabit” cu o bucata de ciocolata sau cu o masa copioasa, indrept efectele actiunilor mele prin sport si prin cumpatare in zilele urmatoare.


Citat:
Cum te vei rasplati cand vei ajunge la greutatea dorita?
Dupa calculele mele, cand voi ajunge la greutatea pe care mi-o doresc, rasplata va fi azurul apelor racoritoare si albul plajelor fine de pe insula pe care imi voi petrece luna de miere.
Insa adevarata rasplata nu mi-o ofer eu, ci privirile admirative ale celor din jurul meu si, cel mai important, ale iubitului meu.


Citat:
Care este mancarea ta dietetica preferata?
Cel mai mult imi place puiul cu legume la tigaie.
O variatie delicioasa a acestui fel de mancare sunt suvitele de pui (reteta Ancai - Extasssy).


Citat:
Spune-ne cateva sfaturi de alimentatie pentru cei care vor sa slabeasca?
O zicala amuzanta… “Decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos.”
  • Nu le mai bagati bani in buzunare patronilor de fast-food-uri, de fabrici de dulciuri, sucuri. E mai convenabil si mai sanatos sa gatesti zilnic ceva ieftin si gustos.
  • Mancati 3 mese pe zi si doua gustari (cam pe la 11 si 14).
  • Folositi calculatorul de calorii si mentineti in valori normale proteinele, hidrocarburile, grasimile si caloriile.
  • Sa nu treaca o zi fara cateva minute de sport. Daca ajungeti cu timpul la mai multe minute, nu o sa va puteti minuna indeajuns de rezultate.
  • Inlocuiti autobuzul cu bicicleta, zaharul cu fructele, grasimile cu legumele, compatimirea cu mandrie si admiratie.
  • Nu in ultimul rand, indragostiti-va. E cel mai util catalizator al slabitului.

Citat:
Cum treci peste tentatiile culinare zilnice?
Desi e de preferat sa gasesc o cale sa trec peste tentatii, eu intru in ele din plin. Daca mi-e pofta de o bucata de slaninuta cu ceapa si paine, gust.
Imi amintesc, insa, ca va trebui sa-mi “platesc” pofta cu sport.
Daca imi impun prea multe restrictii, fiti siguri ca voi renunta la dieta. Zodia mea isi spune cuvantul si in alimentatie; daca am senzatia ca imi impune cineva sa merg la stanga, probabil ca voi merge la dreapta.
Intotdeauna am grija la cantitate, pentru ca e o deosebire mare intre a gusta, ca sa iti satisfaci pofta… si a manca pe saturate.


Citat:
Cat de important este sportul in procesul de slabire?
E foarte usor sa slabesti fara sport, poate chiar prea usor. Insa vei vedea ca atarna pielea, tremura carnea cand mergi… iar de aspect nu mai spun.
Din experienta personala, pot spune ca dieta ajutata de sport are niste rezultate grozave. Pielea straluceste sanatos, muschii nou formati dau un aspect frumos corpului si senzatia generala din corp este foarte buna.
Pur si simplu, simti ca esti sanatos.

Citat:
Ce activitati fizice, care te ajuta la slabit, iti plac cel mai mult?
Imi place dansul, tae-bo si bicicleta eliptica. Aceste activitati imi dau energie si o senzatie de prospetime.
Plimbarile de mana cu iubitul sunt, insa, pe primul loc.
Imi place sa fac cumparaturi, sa ma plimb pe munti si prin paduri, sa ma joc cu copiii, sa inot si sa iubesc.


Citat:
Descrie-ne provocarile pe care a trebuit sa le depasesti pe perioada concursului ca sa slabesti numarul de kg propus?
Cea mai mare provocare a fost sa sparg bariera psihologica de a face sport, singura, acasa. Aveam ideea gresita ca miscarea eficienta se face doar cand ai cu cine sau unde. Acum, abia astept sa prind un ragaz ca sa fac sport.
Urmeaza in lista parerile celorlalti despre regimul meu de viata. “N-ai nevoie sa slabesti”, “Pune mana si mananca, altfel o sa lesini pe strada”, “De ce nu mananci… esti la regiiiim?”… toate replicile astea nu ajuta prea mult. Insa privirea lor, cand te vad supla, merita efortul.


Citat:
Ce iti place cel mai mult in comunitatea "slabutelor"?
Foarte mult imi plac florile virtuale si felicitarile pe care le primesc cand modific greutatea de la ticker. Cel mai mult imi place senzatia ca toate trecem prin aceleasi stari, provocari, tentatii, dezamagiri si bucurii.
Iar sfaturile, incurajarile si marea familie pe care o formam sunt cele care iti formeaza dependenta de slabute.ro.
Imi place sa incurajez slabutele in devenire si sa impart cafeluta dimineata.
Aaa… si imi place sa slabesc cu voi.


Discuta cu Ras_cristalin - Un Ras_cristalin mai suplu
Imagini ataşate
File Type: jpg Ras-Cristalin.jpg (32,7 KB, 37 vizualizări)
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat