View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 07 oct 2010, 10:03:25
OtiliaIon's Avatar
OtiliaIon OtiliaIon este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 29 mai 2010
Locaţie: Ilfov - Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Invat sa-mi controlez greutatea
Date: 170cm, 90kg
Mesaje: 513
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Sfaturi pentru slabute chibzuite

A fost o vreme cand eram foarte cheltuitoare. Mancam de la restaurant de cateva ori pe saptamana, vedeam filme doar la cinematograf, cand imi placea o pereche de pantofi dadeam si 2 milioane fara sa ma gandesc de doua ori..

De ceva timp insa mi-am dat seama ca salariul nu trebuie cheltuit 100% si ca e bine sa pui o parte deoparte din el si pentru o viitoare casa, pentru vacante, tratamente medicale etc. Asa ca incerc sa cheltuiesc mai chizuit.

Sfaturi pentru a economisi bani:
- mananca mai sanatos, legumele sunt mult mai bune la pret decat dulciurile
- mananca mai rar in oras, adu-ti mancarea pentru pranz de acasa
- fa exercitii in casa sau/si jogging
- cumpara-ti un aparat de epilat si benzi de ceara pentru a reduce drumurile la saloane de infrumusetare
- cumpara de pe bloguri vintage, negociaza pretul, daca nu ceri reducere - nu ti se va da
- la magazin cumpara respectand lista facuta acasa, nu lua lucruri de care nu aveai nevoie inainte sa le vezi
- cumpara in volum mai mare - fie ca e vorba de apa, ulei, detergent - alege pachetele mai mari, chiar daca pe loc dai mai mult vei vedea ca e un castig in timp
- mergi la film miercuri cu Orange 241 (2 bilete la pret de 1) sau vezi filme/seriale acasa
- mergi cu metroul/autobuzul, evita taxiurile si foloseste masina personala doar cand e nevoie de ea (cumparaturi grele, excursii in afara orasului)

In general regula pentru a te imbogati este sa strangi cat mai multe lucruri care iti aduc bani (un imobil pe care sa-l inchiriezi, certificari care iti cresc salariul, un blog cu reclame adsense pe el..) si sa le eviti pe cele care duc la alte cheltuieli (masina, credit..)

Un afacerist recomanda sa punem deoparte 30% din salariu dar cred ca depinde de planurile fiecaruia.

Voi puneti deoparte din salariu? Cat reusiti sa strangeti intr-o luna sau intr-un an? si mai ales Cum? Care sunt sfaturile voastre pentru a economisi bani?
__________________
Jurnalul meu

Cineva, undeva, cauta o persoana exact ca tine.
OtiliaIon, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
OtiliaIon, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2509 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1992 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1735 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat