View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 18 oct 2010, 14:15:01
MichelleLaFolle's Avatar
MichelleLaFolle MichelleLaFolle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 08 oct 2010
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Sunt in cautare...
Date: 166cm, 52.9kg
Mesaje: 23
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post M-am apucat de sport si am crescut in greutate. De ce?

Buna fetelor , Sunt noua pe forum si am si eu nevoie de ajutor . In luna septembrie aveam 52.5 kg , nu vroiam neaparat sa slabesc dar m-a batut gandul sa merg la sala (aerobic , tae-bo , step-aerobic : 50 minute cu tot cu incalzire ) sa-mi tonific musculatura si probabil sa dau jos 1-2 kg fara prea mult efort. Mi-am pastrat obiceiurile alimentare cu care ma mentineam la 52.5 dar mai putine dulciuri si mai multe salate. Dupa 2 saptamani surpriza neplacuta 2 kg in plus si hainele foarte stramte ,aveam 54.5 kg ,am inceput sa fiu si mai grijulie iar dupa aceea a 3-a saptamana aveam deja 55 kg . Am inceput dieta South Beach din disperare ( proasta alegere in cazul meu deoarece ceea ce-mi place mai mult e fix ceea ce trebuie evitat in dieta : lactatele , painea , fructe si dulciuri ) pe care nu am reusit sa o tin mai mult de o saptamana dupa care ceea ce m-a descurajat faptul ca am vazut doar 0.5 kg mai putin si o frustrare enorma ( muream de pofta dupa un bol mic de cereale cu lapte sau macar o salata mica de fructe). Am decis sa renunt la dieta si am vrut sa mananc o bucatica de ciocolata si din acel moment s-a declansat o pofta nemarginita sa mananc orice dulce vad in fata ochilor cu greu abtinandu-ma dar pana la urma cedand (nu voi mai tine dieta aceeasta niciodata) . Am pus bineinteles inapoi acel jumatate de kilogram dar problema mea acum este sa nu ma ingras mai mult. As dori sa o iau de la capat ..... cu o dieta ce m-ar ajuta sa slabesc macar unde eram in septembrie daca nu mai mult , sport fac aproape in fiecare zi dar nu inteleg de ce in cazul meu exercitiile cardio nu au acelasi efect ca si in cazul celorlalti . Va rog frumos ajutati-ma . Imi cer scuze pentru cat m-am lungit.
MichelleLaFolle, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1689 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1172 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 656 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat