View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 17 oct 2009, 12:21:20
di3rvcil's Avatar
di3rvcil di3rvcil este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 oct 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Dukan
Date: 156cm, 61.5kg
Mesaje: 1.379
Aprecieri acordate: 83
Am fost apreciat(a) de 270 ori in 168 mesaje
Post Mon journal - di3rvcil

Sa ii spunem "un inceput", un "alt" inceput...
Caci inceputuri "de noua viata" am tot avut...
Dar simt ca acesta va fi diferit ... Vreau eu sa fie diferit!

De cand ma stiu am fost ceva mai "durdulie", sau "plina de viata", cum spuneau cu placere cei din jurul meu. Foarte pofticioasa si amatoare de gusturi bune, s-a tras din copilarie, cand primeam pachete de la rudele din Elvetia, burdustie cu bunatati, ciocolati Milka (in '91-'95), ceaiuri Lipton sau ciocolata calda Nestle. Si cate si mai cate....

Insa voi spune cu mana pe inima ca nu sunt o devoratoare inraita de ciocolata sau dulciuri. La un momentdat ma satur...

Pacatul meu a venit cand am descoperit fast-food-ul... KFC, shaworma, puiul, in special. Ador carnea de pui mai mult decat orice. SI pot sa zic ca m-a ajutat, in primul regim...

Sa incepem cu inceputul. Dupa cum am relatat si mai sus, sunt o pofticioasa, am fost de mica, dar asta nu m-a impiedicat sa fac sporturi de performanta - echitatie (3 ani) si mai apoi ciclism. Si cand zic ciclism zic drumuri Bucuresti - Targoviste - Brasov, drumuri montane, s.a.m.d. Pentru intretinere faceam zilnic 35-40 km, sa ma tin in forma, sau mai mult "de placere"... Desi aveam cam 7-8 kg in plus (si eram extrem de constienta de ele), ma miscam la fel de bine ca un sportiv.

Bine, asta cu miscatul si flexibilitatea o am si acum, la 31 de kg in plus, cand inca ma mai joc lejer cu spagatul, podul din picioare sau alte "ghidusii". E singurul lucru care ma mai tine sus, sa nu pic intr-un dispret total fata de persoana mea.

Ce ziceam?!!? Aaah... Regimul, da...

Acum trei ani, am suferit o depresie, mama a avut un accident, si brusc familia de care eram eu mai mult decat sigura langa mine s-a destramat. Am cautat refugiu intr-o relatie care s-a dovedit a fi mai mult decat dezastruoasa. M-am trezit efectiv singura, plina de datorii si speriata.

Incepusem sa lucrez ore suplimentare, ba chiar eram prima care sarea la "prezenta" cand era vorba de ore suplimentare - de Craciun, de Revelion, eu lucram Ba chiar mi-am luat un al doilea job - de noapte!

Si parca toate acestea nu erau de ajuns, m-am apucat de celebrul regim cu supa de varza. Oh yeah, si dupa 3,5 saptamani de supa de varza si cafea, in care am dat 18 kg jos .... Am clacat, si am ajuns la urgenta.

In fine, intre timp am cunoscut un om extraordinar care a reusit sa ma scoata din "iad" si sa ma puna pe picioare, insa odata cu revenirea mea, s-au repus pe picioare si kilogramele, in numar dublu!

Dupa cum am spus si pe un alt topic, am ajuns la endocrinolog/dermatolog cu o problema acneeica (luata de la o nenorocita de cosmeticiana ), si mi-au prescris Diane 35 - niste anticonceptionale foarte puternice. Cam pe atunci s-a declansat si ingrasarea mea efectiv brusca.

Dar nu-i bai, ca le dam noi de cap, mi-am zis, si inca imi zic.

Targetul meu este 44 - 46 kg , la o inaltime de 156 cm.
Ca si statura, am oasele mici, solduri si umeri ingusti, deci sunt mai mult decat convinsa ca nu o sa am probleme de "imagine" la greutatea aceea.

Ma gandesc serios la o dieta hipercalorica - nu suport "psihic" dietele gen "o cafea cu un cub de zahar + 100 g salata + ..... ". Daca am de gand sa tin un asa regim, ma blochez psihic

Ma "coafeaza" cel mai mult cele hipercalorice, pe categorii de alimente.

Si sport, da sport. Vreau sport, mult sport.

Ma gandeam sa ma apuc si eu de Tae Bo.
Am facut si vreau din nou sa fac spinning.

Din pacate, acasa nu pot face nimic, din lipsa de spatiu (si la propriu si la figurat ) .... Asa ca sala si outdoor.
Acest membru apreciaza mesajul lui di3rvcil:
rozica1965 (25 apr 2013)