View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 07 dec 2010, 16:31:58
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Ton cu verzisoare de Bruxelles

Dragele mele,

Desi nu am facut inca poze, am incercat aceasta reteta (e o reteta proprie, mi-a dat in cap sa o incerc intr-o zi cand ma dadea varza de Bruxelles afara din casa) si mi-a placut foarte mult. Asa ca am zis sa o impart cu voi, mai ales daca tineti acum postul Craciunului care e asa de bogat in dezlegari.

Ingrediente (1 portie uriasa sau 2 portii medii):

* 85 g ton in suc propriu, conserva
* 200-300 g verzisoare de Bruxelles
* (optional) 50-100 g cartofi fierti
* 1 ceapa mica
* 1-2 lg. zeama de lamaie
* zarzavat de supa amestecat, inghetat sau proaspat, vreo 200 g (adica morcovi, telina, mazare, bucatele de conopida, pastai verzi).

Pregatire:

Se pun la fiert/microunde verzisoarele de Bruxelles si zarzavatul de supa. Cand sunt gata, se prajeste ceapa in foarte putin ulei -- mai putin de o lingurita -- intr-o tigaie de teflon, se adauga legumele fierte, cartofii in cubulete, se amesteca bine. Adaugati piper si ce alte condimente mai vreti, apoi se pune si tonul si se adauga lamaia. Se gusta de sare (de obicei tonul e f. sarat, asa ca de aceea eu astept intai sa se imprieteneasca bine gusturile).

Se amesteca bine: cand dispare umezeala -- dar inainte sa se usuce totul -- se serveste intr-un castron foarte incapator. Cred ca merge foarte bine servit cu masline proaspete (nu am avut in casa sa incerc) sau eventual cu un sos de mustar.

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat