Subiect: jurnalul meu
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 27 oct 2009, 11:56:40
Irina2607's Avatar
Irina2607 Irina2607 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 25 oct 2009
Locaţie: Pitesti, Romania
Dieta: dieta pe baza de calorii
Date: 167cm, 60kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile jurnalul meu

Salut!..ma numesc Irina,am 15 ani si sunt din Pitesti.Poate va intrebati ce caut eu aici,ca sunt cam mica,dar vreau sa va impartasesc povestea mea....Inca de mica am avut probleme cu kg in plus deoarece mereu am fost "grasuta" dar niciodata nu m-a preocupat acest lucru
Asta pana in cls a8a cand colegii faceau glume pe seama mea dar eu nu ii luam in seama si credeam ca arat bine si cine ma place,ma place asa.Nu aveam nici un stres,mancam orice,dulciuri,cipsuri etc.,cartofii prajiti nu lipseau din meniul zilnic iar sport nicidecum nu faceam.Dar,totul s-a terminat la sfarsitul anului scolar,pe 28.06.2009(tin bine minte ziua) cand m-am dus in vizita la o verisoara,si acolo am facut cunostinta cu CANTARUL.M-am urcat si am vazut 75kg.Atunci m-am "schimbat la fata"total pt ca eu nu credeam ca am mai mult de 70(asa credeam eu.Atunci m-am hotarat:TREBUIE sa slabesc.Si am inceput:am eliminat definitiv painea,carnea de porc,prajelile si dulciurile si nu mancam dupa ora 6 seara(ceea ce nu fac nici acum.Mancam carne de pui(piept in special),peste la gratar,cartofi fierti sau la cuptor,salate,fructe,chiar si mancaruri gatite,pufuleti,biscuiti etc.si sucuri fara zahar sau apa.Desigur ca in fiecare seara saream coarda de vreo 500 de ori pana curgeau apele pe mine dar nu conta...pt mine conta doar sa slabesc.Primele 4 kg le-am dat dat jos dupa aprox.3 sapt si am fost foarte incantata si am continuat.Apoi m-am cantarit mai tarziu,cred ca dupa inca o luna jumatate si ajunsesem la 65kg.Am inceput scoala,liceul si ma simt foarte bine cand ma numar printre fetele "slabute" din clasa si ca nu ma mai priveste nimeni ciudat si nu face nimeni glume pe seama mea.Chiar am vreo 2 fete in clasa grasute si nu fac niciodata misto de ele sau ceva de genul asta pt ca stiu cum e si as fi chiar nesimtita sa fac lucrul asta.In prezent, am 62kg si icerc sa continui asa,mananc in functie de calorii(nu mai tarziu de ora 18:00),iar la sfarsitul saptamanii in permit sa mananc ceva pe placul inimii mele.
Acum toate rudele imi spun ca arat bine si unele verisoare sunt chiar invidioaseintrebandu-ma mirate: "cum ai facut?cum ai reusit?".Ma simt mult mai bine acum,ca nu mai obosesc,pot sa fac sport la scoala si pot cumpara hainele pe care le doresc fara sa imi fie jena ca mi se vede burta sau ca par cat o balena.Abia astept vara urmatoare sa merg la plaja sa-mi arat noua silueta.Cam atat am avut de spus,iar toate fetele care doriti sa slabiti faceti-o cu mult curaj,vointa si incredere in voi insine.Numai asa VETI REUSI!
Irina2607, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1608 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1091 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 834 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]