View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 04 ian 2011, 22:03:23
Anason's Avatar
Anason Anason este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Whole foods plant based (WFPB)
Date: 163cm, 90kg
Mesaje: 433
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Smile Winners never quit, quitters never win - jurnal Anason

Buna seara tuturor! Bine v-am (re)gasit! Felicitari tuturor celor care au luat decizia de a-si modifica stilul de viata cu unul mai sanatos!
Ma alatur si eu voua, pentru a doua oara, sper de data asta definitiv.
Un nou inceput de an, o noua rezolutie de a incerca sa facem schimbari. Cel putin, asa e in cazul meu. Am inceput de ieri sa tin regim si sper sa nu calc stramb prea mult, cum am facut anul trecut. Atunci am reusit sa slabesc cam 10 kg in 6 saptamani (veti spune ca e mult, dar ritmul a fost de 1kg/saptamana, doar in prima saptamana am slabit 5 kg care banuiesc ca erau apa si balast ). Totul era foarte bine, ma simteam extraordinar, mi-am innoit garderoba cu hainute mai mici. Faceam chiar si sport. DAR... m-am oprit si din nefericire m-am intors la vechiul stil de viata nesanatos. Intentionez ca anul acesta sa nu mai repet greselile de anul trecut, insa tentatiile sunt mari. Una din problemele mele uriase este serviciul. Lucrez foarte mult, in fiecare zi (inclusiv week-end-urile si sarbatorile). De obicei pranzul il iau acolo, iar colegii de servici mananca... aproape tot ce e pe lista neagra intr-o dieta. Din acest motiv nu am reusit sa termin regimul anul trecut. E cam greu sa-ti mananci salata ta verde cand alaturi un coleg iti flutura un mititel suculent prin fata nasului si te indeamna sa iei "doar o muscatura". Poate veti spune ca o muscatura nu m-ar fi omorat si nu imi dadea regimul peste cap. Poate, dar a doua zi a fost o pizza, a treia zi au fost cartofi prajiti, a patra zi a fost mancarea libaneza. Si uite asa am revenit aproape la greutatea cu care am inceput primavara trecuta, 85 de kg. Am ajuns la concluzia ca eu cel putin am nevoie de multa disciplina cand tin regim. Sa calc putin stramb ma poate termina. Anul acesta trebuie sa fiu foarte atenta. Am inceput prin a-mi lua concediu 10 zile, macar pana intru in ritm, si am anuntat ca am inceput un regim si nu doresc sa mai fiu chemata la masa atunci cand se strang cu totii. Ceea ce cu siguranta nu se va intampla, dar sper ca totusi voi reusi sa-i conving pana la urma. Tot ce trebuie sa fac este sa raman ferma pe pozitie.
O alta problema cu serviciul pe care il am este ca e incredibil de solicitant si obositor (mai putin fizic, dar psihic atinge cote maxime). Cand ajung acasa pe la 4-5-6 seara tot ce imi doresc este sa mananc ceva, orice (preferabil incalzit la microunde), sa fac un dus si sa dorm. De obicei dorm foarte putin, cam 4-5 ore pe noapte, uneori si mai putin. Cateodata recuperez cand vin de la servici cate 3 ore. Anul trecut am tras de mine cat am putut pentru cele 15 minute de stepper pe care incercam sa le fac zilnic. Anul asta inca nu am reusit sa ma mobilizez, dar... TREBUIE! Pe langa oboseala, ma incurca si faptul ca fumez destul de mult, ceea ce ma oboseste si mai mult cand fac sport. Vreau sa ma las, dar nu cred ca e o idee prea buna la inceput de dieta.

Cam asta e povestea mea, pentru inceput. Sper ca acest jurnal sa ma ajute sa-mi mentin motivatia si hotararea de a-mi schimba viata in bine, desi sunt constienta ca nu voi reusi sa scriu in el in fiecare zi.

Numai bine tuturor si la cat mai multe kg in minus in 2011!!!

Anason