View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 18 feb 2011, 18:30:10
andra_aly's Avatar
andra_aly andra_aly este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Exclamation Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...

In ultimele zile, am vazut multe fete noi (si nu numai ) pe forum ce nu mananca sanatos...
Stau si ma intreb acum, de ce aleg calea cea mai scurta e adevarat, corpul nostru poate slabii mai mult de 1 kg pe saptamana, dar de ce sa alegem metode care nu ne vor face bine?
Pentru sanatatea noastra, numarul recomandat de kg slabite /saptamana este de 0.5-1 kg. Iar acest lucru, poate fi dezamagitor pentru cineva ce vrea mai mult.
Daca tinem la sanatatea noastra, ar trebui sa fim cu, capul pe umeri si sa ascultam sfaturile slabutelor care au trecut prin asa ceva, deci sa punem in practica unele chestii care ne vor ajuta sa slabim sanatos.
Chiar si doctorii recomanda sa slabim treptat: un numar mai mic de kg, dar sigur Asa vom putea mentine nivelul de greutate pe termen lung, vom prevenii anumite boli si depunerea kg-lor pierdute
Trebuie sa spunem NU dietelor "minune" care promit rezultate uimitoare in timp scurt. Majoritatea propun un meniu foarte sarac (de nici macar 1000 kcal/zi)
In felul acesta este si normal sa slabim, practic ne infometam. dar apoi ce vom face? Nu poti continua sa mananci toata viata in felul acesta, deci pana la urma trebuie sa revii la o alimentatie cat de cat normala. Si imediat dupa, poti fi sigura ca te vei ingrasa la loc. Acestea sunt consecintele unei diete "minune".
Asa ca as vrea sa va ganditi bine inainte de a urma diete de genul.
Alegeti un stil de viata sanatos pe care il puteti urma si dupa ce ati slabit, ca sa va puteti mentine cum trebuie
Citesc tot felul de mesaje in care fetele zic ca nu pot ajunge la 1000 de kcal. Eu refuz sa cred acest lucru! Nu exista nu pot, mai ales cand e vorba de sanatate
Multe dintre ele cred ca daca mananca 600-700 kcal/zi vor slabii. Chestia aceasta se v-a intampla la inceput, apoi o sa stagnati(corpul se va obisnui cu putin) si.. ce va urma? Sa reduceti si mai mult numarul de calorii?
De aceea va recomand un numar de calorii care sa va permita sa scadeti ceva in cazul in care stagnati.
Multe fete se plang ca nu reusesc sa slabeasca, daca esti si tu printre ele, atunci trebuie sa iti pui urmatoarele intrebari:
- mananc destul? depasesc 1000 kcal?
- fac sport macar de 3 ori/saptamana?
- mananc sanatos(fara dulciuri, grasimi..etc)?
- am 3 mese principale/zi + 2,3 gustari?
Daca nu faci aceste lucruri, inseamna ca poate si din acest lucru dieta nu merge cum cu ar trebui. Si cantarul nu iti zambeste
Si cea mai importanta intrebare: de ce vrei sa slabesti?
Am vazut destule fete care isi doreau sa slabeasca pana la ziua lor, a iubitului, a sotului , pana la o nunta sau un botez, pana incepe scoala , etc...
Si vroiau rezultate in timp cat mai scurt. Credeti ca 5 kg in minus face vreo diferenta fetelor? Nu mai bine avem rabdare si nu facem o obsesie din slabit?
Cu rabdarea o sa reusim , o sa fim slabute! Altfel o sa o luam pe cai gresite.
Asa ca va invit pe toate sa va ganditi bine inainte de a alege o dieta. Sa aveti rabdare si ambitie! Doar asa veti reusi
Slabutele sunt alaturi de voi! Aici promovam stilul de viata sanatos, asa ca haideti sa spunem NU dietelor minune, care ne pot duce spre infometare -> anorexie...
Dorinta prea mare de a slabi rapid, te expune riscului de a suferi o boala alimentara. Ori te infometezi si ajungi la anorexie, sau , deoarece poftele sunt atat de puternice, vei dori sa mananci si apoi sa decartezi, ajungand la bulimie
Urmeaza o dieta rezonabila, fa exercitii fizice si bea multa apa. Vei slabi treptat, dar sigur.
Mult succes fetelor! Sper ca v-am dat de gandit putin, pe multe dintre voi am incercat sa va fac sa intelesgeti ca nu procedati bine...dar vad ca va incapatanati.
Nu uitati, sanatatea e pe locul 1!!!!!
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui andra_aly:
Danutzza (15 feb 2013), JC1 (09 iun 2013), rozica1965 (03 iul 2013)