View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 20 feb 2011, 23:57:52
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit De la anorexie la alimentie sanatoasa

Salut tuturor,

Incurajata de Ame, m-am hotarat sa incep acest topic, nu pentru ca sunt o experta, ci pentru ca sa descriu procesul prin care am trecut, plecand de la o dieta de infometare cu vreo 400 kcal/zi si ajungand acum la o mentinere mai mult sau mai putin sanatoasa. Inca nu mananc prea mult pe zi: chiar am zile in care mananc destul de putin, dar incerc sa insumez deocamdata peste 1000 kcal/zi. La 1.62 m am 55 kg (cu mici variatii) si mananc aproape orice.

Imi propun in acest topic sa scriu despre aspecte ale tranzitiei de la anorexie la o alimentatie semi-normala, fara trecere prin bulimie si numai cu usoare relapsuri. Stiu ca sunt multe fete care sufera aici de anorexie si care au probleme reincadrandu-se intr-o alimentatie normala fara sa pice in binge-eating sau bulimie, deci poate aceste randuri vor fi de folos cuiva.

Am sa incerc sa scriu in fiecare mesaj despre un aspect al acestei tranzitii. Incepand cu pofta de mancare.

1. Pofta de mancare

Anorexia este o boala psihologica. Prin urmare, foamea -- instinctul de a manca -- este de cele mai multe ori innabusit sau inselat. Multi oameni care sufera de anorexie iti vor spune: mie nu mi-e foame. Ba chiar mai mult, pusi in fata unei farfurii pline cu mancare din cea mai imbietoare, ei vor sta fara sa clipeasca, fara sa se miste, fara sa se grabeasca.

Ba chiar mai mult, daca e ora mesei si isi aleg cu grija ingredientele care formeaza masa lor pincipale -- in general cateva frunze de salata, poate vreo doua rosioare, eventual un pic de carne de pui -- dar o fac fara sa le fie foame (dupa mintea lor). Intr-adevar, atat de putin le intereseaza mancarea incat taie fiecare imbucatura in bucatele foarte mici pe care le mananca foarte incet. De cele mai multe ori nici nu se simte gustul, ci se numara caloriile in fiecare imbucatura. E o batalie: in momentul in care in mintea anorexicei/anorexicului s-a ajuns la prea multe calorii, ei se opresc si nu mai reusesc sa mai manance nimic, spunand ca sunt plini.

Exemplu din viata personala: La inceputul dietei mele de infometare mancam asa: 1 ceai cu putina paine dimineata. La pranz un castron de supa sau ciorba si un castron de ghiveci. Ca gustare, un mar, iar seara la cina o chifla sau o gogoasa. Nu era o dieta buna si imi era mereu foame, asa ca beam mult ceai ca sa ma umplu. Cand am descoperit kcal-ile si mi-am dat seama ca painea si gogoasa aveau f. multe kcal am redus: beam cat ceai voiam, dar de mancat aveam o singura masa pe zi: 100 g salata verde (e mult volum, credeti-ma), 100 g piept de pui la teflon fara ulei, sare, o umbra de ulei, zeama multa de lamaie. SAU: 500 g ciuperci innabusite fara ulei cu 75 g peste slab gen tilapia la aburi. Atat. O data la doua zile imi permiteam 1 mar. Si in mod extraordinar, NU imi era foame. Eram obosita, prost dispusa, mi-era frig, ma dureau oasele... dar nu imi era deloc foame.

Aviz anorexicelor: se poate muri de foame fara sa-ti fie deloc foame! Pofta de mancare merge cam asa (nu sunt deloc toba de biologie si fiziologie, dar cred ca am prins macar procesul general). Pasul 1: organismul cere mancare. Pasul 2: creierul realizeaza ce vrea organismul, dar la nivel de instinct. Pasul 3: creierul traduce instinctul intr-un gand constient: mi-e foame. La anorexie, creierul ascunde traducerea imediat ce ajunge la el: deci in general noua ne e prea frica, prea somn, prea... orice alta scuza ... ca sa ne fie foame.

De aceea e foarte inselator cand incercam sa marim portiile pentru ca nu ne e niciodata foame. Mancam pentru ca stim ca trebuie sa mancam. Asta poate fi din cauza ca ne zic altii ca trebuie sa mancam sau pentru ca am constientizat si noi ca nu e bine ce facem. Cum ne descurcam cu marirea portiei fara sa cadem in extreme? Cum recapatam o pofta de mancare normala?

Uite cateva trucuri:

* un anorexic adevarat stie foarte bine cam cate kcal are fiecare aliment cu care intra in contact. Deci primul pas de marire al portiilor e in functie de kcal. Trebuie sa ne fortam sa mancam o masa cat era masa noastra principala in jur de ora 14:00, si sa mancam inca o masa seara, in jur de ora 19:00. Aceasta a doua masa trebuie sa fie de cel putin 200 kcal. Dupa ce ne asiguram ca nu ne ingrasam intr-un ritm alarmant si ca situatia e sub control, putem pune si un mic dejun, la inceput de 100 kcal, apoi de 200 kcal.

Cand ajungem la trei mese de cam 200 kcal, incepem sa adaugam o gustare de alune in valoare de 150 kcal intre micul dejun si pranz. Apoi la fel si seara.

Despre cum facem tranzitia si ce alimente sa alegem, in urmatoarele mesaje. Acum ne concentram asupra poftei de mancare.

* Incepem sa recunoastem oboseala si reflexele foarte incete drept semne ale foamei. Daca vrem sa dormim in miezul zilei, e de foame. Trebuie sa mancam. Ne pierdem repede rabdarea si atentia, e de foame. Trebuie sa mancam. Nu trebuie sa fie foarte multa mancare la inceput, dar destul.

* Pofta de mancare la anorexici e de obicei moderata de creier. E foarte important sa ne antrenam creierul sa fie ok cu portii mai mari. Pentru asta trebuie sa ne punem un nr de kcal in minte SI APOI SA-L MENTINEM. Trebuie sa ne pedepsim pe noi insine: daca nu facem nr de kcal intr-o zi, nu avem voie sa facem deloc sport. Daca nu facem nr. de kcal intr-o zi, trebuie sa mancam o felie de pizza a doua zi. Daca nu facem nr. de kcal trebuie sa lasam o zi ca altcineva sa ne hraneasca (asta e o frica cumplita pentru un anorexic). Trebuie sa folosim fricile si spaimele noastre ca si arme.

Eu am folosit cea mai mare frica a mea: daca nu imi reveneam, eram sigura ca tata ma va hrani cu mancare plina de grasime, iar mama isi va retrage sprijinul pentru dieta mea. Dar fiecare dintre noi are fobii. Sa ne jucam cu ele.

* In momentul in care simtim un junghi in stomac -- de foame adica -- trebuie sa ne bucuram. Nu mancam imediat: e important sa asteptam 10 minute, un sfert de ora. Apoi bem un ceai si mancam incet ceva. Ne bucuram de mancare, o mancam cu bucurie si fara vina. Si punem in meniu, comparand acest meniu cu ce mananca alte fete din jurul nostru, care tin cura de slabire cu de trei ori mai multe kcal pe zi decat noi.

* Multi anorexici se auto-pedepsesc pentru ca mananca, facand foarte mult sport. Aceasta practica e nesanatoasa pentru corpul lor. Asa ca trebuie schimbat programul: daca faci o ora de sport, trebuie sa mananci 1 sandwich cu 2 felii mari de paine, unt, sunca si branza de vaci. Asa reducem putin din sport, ca sa nu ne stricam oasele, tendoanele si alte organe.

Pofta de mancare e unul dintre cei mai importanti factori care contribuie la o alimentatie sanatoasa. A sti cand ti-e foame si cand nu, a sti cand esti plin si cand nu, e cheia spre a putea sa te mentii la o silueta foarte frumoasa. Insa daca esti obisnuit sa nu mananci si daca ti-e creierul adormit de slabiciune, nu mai poti simti pofta de mancare. Nu va lasati inselati: putem muri de foame fara sa ne fie foame! E timpul sa rationalizam pofta de mancare, sa ne-o sugeram la inceput, controland in acelasi timp cantitatile. Trebuie sa schimbam jocul de control de la un joc al nemancarii la un joc al pedepsirii pentru nemancare. E mai usor sa te adaptezi la asta decat la o alimentatie normala.

Cam atat despre pofta de mancare. Astept comentarii, intrebari, imbratisari. Sunt alaturi de toate cele care sunt in situatia de a incerca sa se lupte cu anorexia. Va pup dulce pe toate!

Cu drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat