View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 30 apr 2009, 15:10:36
mishutza's Avatar
mishutza mishutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Inghetata de caramel.

Avem nevoie de:

600 grame lapte
200 g smantana ( am folosit schlagsahne,fara zahar,pe care am facut-o spuma cu mixerul)
150 g de zahar,din care se opresc 5 linguri
5 oua
arome,eu am folosit vanilie

Se pune zaharul la caramelizat(fara cele 5 linguri).Laptele se infierbanta,si cand zaharul este caramelizat de adauga peste el.Am separat albusurile de galbenusuri.am batut galbenusurile,am adaugat putin lapte fierbinte peste el,ca sa nu se face zdrente cand il pun in oala,si apoi le-am adaugat peste zaharul caramelizat cu lapte.Si am mestecat continuu pana s-a ingrosat.Putin mai subtire ca o budinca.
Separat am batut albusurile spuma,am adaugat treptat cele 5 linguri de zahar,pana a rezultat o bezea tare.Am batut frisca,eu am pus si intaritor de frisca.dar nu cred ca e neaparat.Le-am amestecat pe cele doua.Apoi am adaugat treptat,peste compozitia de frisca si bezea,laptele cu zaharul caramel,putin cate putin,ca sa ramana inca pufos.Am pus inca vreo 5 minute pe foc.Am lasat inghetata la racorit si am bagat-o la congelator.Are nevoie cam de 6 ore
Barbatul spune ca are gust de crema de zahar ars,mie mi se pare ca e prea dulce,deci data viitoare mai reduc din zahar,si deci si din calorii.E tare gustoasa,nu e asa pufoasa ca cea de cumparat,gustul e mai plin,noua ne place.

Am cantarit inainte de a baga la congelator,aveam 1200 grame de inghetata.Si 1600 de kcalorii.
Deci 100 grame de inghetata au 133de kcalorii.Nu e mult mai putin ca o inghetata de cumparat,dar cel putin e curata.
Ps:de poate renunta la albusul batut.Si,a iesit anaibii de dulce,deci,data viitoare eu pun jumatate din cantitatea de zahar,ceea ce va sfatuiesc si pe voi.Si a fost tare multa inghetata,si multa a fost,multa am mnacat,data viitoare fac doar jumatate de portie
Imagini ataşate
File Type: jpg DSC06404.jpg (88,4 KB, 69 vizualizări)
File Type: jpg DSC06405.jpg (86,4 KB, 90 vizualizări)
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat