View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 14 mar 2011, 20:29:14
Tina's Avatar
Tina Tina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit O luna dulce fara zahar (15 martie-15 aprilie)

Slabutelor, va reinvit la inca o luna fara dulciuri cu zahar! Pentru ca e cel mai mare dusman al siluetei sa il eliminam luna de luna, pana ne obisnuim sa il folosim doar de cateva ori pe an sau deloc. Eu am mancat in 7 luni doar de 5-6 ori zahar.

Reguli

- fara zahar sub orice forma de dulce : din comert sau facut in casa
- miere cu restrictii: 10g, nu zilnic
- fructe uscate neindulcite cu restrictii - max 50g
- fructoza cu restrictii - max 30g
- liber la indulcitor natural de stevie, dar totusi, fara exces

As adauga: incercati sa eliminati faina alba, orez, paste, cartofi, morcovi fierti - cresc gilcemia si dau foame

Din propria experienta recomand ca dulce cu zahar o singura exceptie - ciocolata de calitate: Lindt, Heidi, Torras, Frankonia cu minimum 70% cacao.
Explicatia - untul de cacao minimalizeaza absorbtia de zahar, care e oricum in cantitate mult prea mica. Totusi, voi alegeti, acesta e un sfat. Dar, decat un baton de cereale, 3 fructe sau musli mai bine 30-40g ciocolata amaruie.

Spor la treaba!
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Regulament; 14 mar 2011 at 23:31:57. Motiv: Editare tehnica: S-a scos o imagine care nu se vedea.
Răspuns cu citat