View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 11 dec 2009, 18:30:13
jmekera's Avatar
jmekera jmekera este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 08 sep 2009
Locaţie: budapesta, Ungaria
Vârsta: 61
Dieta: monti
Date: 167cm, 65.0kg
Mesaje: 141
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Tarta de ciocolata

Tarta de ciocolata

Forma in care am facut-o are diametrul de 22 cm

140 gr. ciocolata 73%
140 gr. unt
5 galbenusuri (frecate cu 1 lg. fructoza)
3 albusuri (batute cu 2 lg. fructoza)


Se mixeaza galbenusurile cu fructoza
Se topeste untul + ciocolata rupta in patratele, la bain-marie. Se da putin la rece.
Se toarna cate putin peste galbenusurile frecate cu fructoza mixand cu viteza mica, apoi se adauga pe rand albusurile batute bine cu fructoza. Rezulta o crema din care e bine sa nu gustati daca nu aveti vointa de a va opri la timp. Aceasta crema groasa se rastoarna un forma unsa cu unt.
Se baga la cuptor la 170 gr. (aragazul meu este la 5 ) si pt. ca eu am pus-o pe toata in chip de blat, am tinut-o la cuptor fix 30 minute. Am probat-o cu paiul si era coapta.


Eu am facut crema la bain-marie:
250 ml. smantana dulce
150 gr.ciocolata 73 %
1 lingura nes
Reteta zice ca din aceasta crema se rastoarna 2/3 in forma si cu restul 1/3 se umple blatul dupa ce se raceste si se "lasa" in forma de tarta. Asa sa faceti.

Bineinteles ca mai intai am facut crema, am pus-o la rece si m-am apucat de restul.

Bafta multa
jmekera, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1479 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 962 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 963 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 25 dec 2009 at 22:42:54.
Răspuns cu citat