View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 11 apr 2011, 01:23:41
misdeedee's Avatar
misdeedee misdeedee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 ian 2011
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 174cm, 66.5kg
Mesaje: 64
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Jurnal misdeedee - de la 72 la 62

Buna.Aici impartasesc experientele mele personale legate de diete,alimentatie si tot ce tine de exxperientele pe care l-am avut in lupta cu kg.Greutate ideala: 62(utima data cand am detinut-o a fost acum 5 ani),greutate acumulata prin schimbarea stilului de viata(din activ in semisedentar-datorita jobului): 65,greutate acumulata in urmatorii 2 ani dupa schimbarea stilului: 70,prin dieta mancat sanatos 1 luna: 68,renuntat la fumat,continuare viata aproape sedentara,si rontzait de voie: 72(maximul atins vreodata-de atfe am zis ca daca trec de 70 trag semnalul de alarma si IATA-MA!!!)
Dupa ce am scapat de viciul fumatului si de o iarna ce pare interminabila am hotarat ca cele 72 sa redevina 62.Am variat atat ca stil de viata cat si ca stil de alimentatie foarte mut in ultimii 5 ani . Atuuri ale mele sunt: ambitie si consecventa in realizarea oricarui tel propus,stapanirea poftelor pana la disparitia lor,nu sunt atasata de sucuri si duciuri.DEZAVANTAJE: gurmanda,amatoarea portiior mari si a mancatului cu mare pofta si viteza,gatesc foarte bine.
Am inceput cu Dieta Daneza pentru a ma reeduca si pentru faptul ca stiu ca stomacul meu este marit,ca doar cu un meniu fix impus voi reusi sa ajung la o alimentatie sanatoasa in viitor.Cu aceasta Dieta de 13 zile am reusit sa elimin 5,5 kg.Am fixat meniul pe urmatoarea saptamana-care este scris pe zile la meniurile mele-cantitatile vor fii apoi ajustate pentru a ajunge la maxim 1200 calorii zilnic.O pofta pe saptamana-duminicaa si bineinteles ca va trebui sa trec prin Sarbatorie de Paste cu cat mai putine daune Mi-am propus sa elimin alte 5 kg si sper sa reusesc.Pentru oricine are intrebari,sfaturi sau pur si simpu chef de vorba va astept cu drag!Diana
misdeedee, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2154 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1637 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1121 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]