Subiect: Clisma???!!!
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 16 ian 2010, 21:51:58
Laura's Avatar
Laura Laura este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Clisma???!!!

Fetelor am tot citit pe net multe articole in care se spunea despre efectele benefice ale clismei.
Citat:
Este deja bine-cunoscut faptul ca 70% din imunitate este data de intestine. Iar daca activitatea acestora este dereglata, va avea de suferit si eficienta sistemului imunitar. Irigatia colonului ajuta la eliminarea toxinelor si deseurilor din organism, la iindepartarea simptomelor neplacute cauzate de indigestie (dureri abdominale, balonare, senzatie de voma), la combaterea insomniilor, a starilor de nervozitate, favorizeaza absorbtia vitaminelor si mineralelor, regleaza greutatea corporala. Toxinele din intestin conduc la imbolnavire Atunci cand suferi de constipatie sau cand organismul da semne de oboseala (te simti fara vlaga, apatic, irascibil), poti apela la "curatareai intestinului gros. Intarzierea digestiei si a eliminarii deseurilor iimpiedica organismul sa elimine iin iintregime resturile alimentare de pe peretii tubului digestiv.
De retinut! Clisma este indicata nu doar pentru tratarea diverselor afectiuni, ci si persoanelor sanatoase care doresc sa previna iimbolnavirea. O cura de 7-10 zile facuta o data la sase luni va aduce beneficii importante starii de sanatate. In aceasta perioada se va face cate o clisma pe zi sau la doua zile. Pentru iintretinere, dupa iincheierea acestei cure se pot face una-doua clisme pe luna. In caz de constipatie cronica, perioada de cura se va prelungi la 21 de zile, timp iin care se efectueaza o clisma pe zi sau una la doua-trei zile (iin functie de toleranta organismului).
O masura de prevenire si de tratare Irigarea periodica a colonului este recomandata iin afectiuni ale pielii, acnee, furunculoza, boli digestive, litiaza renala si biliara, diabet, infectii ale aparatului uro-genital, infectii ale cailor respiratorii superioare (amigdalita, faringita, guturai, gripa), astm, parazitoze intestinale, tulburari de menstruatie, diaree, constipatie, nevroza, astenie.
.....
am mai vazut si ceva documentare la TV in care se faceau cure de dezintoxicare cu sucuri de fructe si argila, si se faceau clisme in fiecqare zi cu cafea la subiecti..........

voi ce stiti despe asa ceva?....sau ati facut vreodata?doare.....as dori sa aflu mai multe informatii.
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

Răspuns cu citat