View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 20 ian 2010, 15:04:02
lavinuta's Avatar
lavinuta lavinuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 13 dec 2009
Locaţie: Targoviste, Romania
Date: 160cm, 58.3kg
Mesaje: 639
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Nasterea in spitalele din Romania

Din pacate, in spitalele din Romania nu te baga nimeni in seama. Eu am trecut prin cele mai grele clipe din viata mea. In spital, langa patul meu, am avut si fetita langa mine, in patutul ei. Am nascut ziua pe la 12.00, prin cezariana si nu am putut alapta, iar noaptea s-a trezit micuta cu o foame de mi se rupe sufletul cand o auzeam plangand. Nici urma de doctor, de asistenta... Din cauza operatiei nu ma puteam ridica, nici macar sa o iau in brate, o mangaiam printre gratiile de la patut si plangeam si eu cu ea. Am avut norocul cu o mamica din salon, tot operata si ea, care mi-a pus fetita langa mine in pat si am reusit sa o alaptez(de abia a gasit mititica sanul, ca eu nu ma puteam misca in nici un fel). La un moment dat a venit o asistenta prin salon si a tinut sa ma atentioneze ca o sa gasesc copilul vanat (adica mort) dc il mai tin langa mine...deci, va imaginati si voi ce mult incurajeaza si sustin mamicile sa alapteze.
Dar nu am renuntat, am ajuns acasa si m-au chinuit niste ragade, credeam ca nu o sa mai ma vad vindecata, dar am ascultat sfatul medicului, ca doar saliva copilului poate vindeca acele rani si propiul lapte, si asa a fost. Am strans din dinti de mai aveam un pic si ramaneam fara ei. Am mai muls si cu pompita, am facut de vreo 3 ori "furia laptelui", cu febra, frisoane, antibiotice..., blocare a ductelor, dar toate au trecut, alaptez si acum si nu am de gand sa renunt prea curand...si daca exista vreo urma de egoism (sper sa nu), sa va ganditi ca alaptarea este benefica nu numai pt copil, cat si pt voi:
-producerea constanta a laptelui ajuta la arderea caloriilor, ajutand mama sa redevina mai usor la forma dinaintea sarcinii
- hormonul prolactina - care stimuleaza producerea laptelui matern - are un efect minunat de relaxare si de stimulare a instinctelor materne
-femeile care alapteaza isi reduc riscul de cancer premenstrual mamar, al celui cervical si al osteoporozei
-alaptatul la san reduce considerabil cheltuielile financiare legate de cresterea copilului

Cred ca am transformat subiectul acesta in "Pro sau contra alaptat", dar nu-i rau, la cate mamici se anunta printre slabute, in anul ce vine
__________________
"Loviturile vietii nu sunt numai distructive, ci si constructive; ca loviturile ciocanului in dalta unui sculptor priceput..." Octavian Paler
Răspuns cu citat