Subiect: Chec cu somon
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 03 iul 2011, 20:55:16
TinAlexa's Avatar
TinAlexa TinAlexa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 31 mar 2010
Locaţie: Montreal, Canada
Vârsta: 48
Date: 170cm, 84kg
Mesaje: 2.140
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Chec cu somon

Chec de somon

ingrediente:
  • 600gr somon proaspat
  • 3 cepe
  • 2 catei de usturoi
  • 4 oua
  • 200 ml crema lichida 15%
  • 2 ardei rosi
  • 1 lingura bulion (suc de rosi)
  • 1 legatura patrunjel
  • 1 legatura ciboulet (ceapa ciori)
  • ulei de masline
  • sare, piper

-ceapa, usturoiul curatate apoi se vor cali in uleiul de masline (dar sa nu isi schimbe culoare)
- ardei copti, curatati, taiati cubulete (daca vreti copti, mie mi-a placut, da o aroma)
- somonul proaspat se curata de piele si se taie cubulete, cubuletele se pun in robotul culinar, se mai adauga, oualele, crema , sare, piper.
-compozitia se transfera intr-un bol si se adauga, patrunjelul, ceapa ciori, ceapa si uturoiul calit, ardei cubulete, se amesteca bine cu o paleta
-cuptorul se preincalzeste la 180C
-se coace la bain-marine, adica tava unde ati pus compozitia trebuie pusa intr-o tava mai mare unde turnati apa, apa trebuie sa fie pina la jumatatea tavi in care este compozitia.
- se tine la cuptor 40 minute, se serveste calda sau rece cu salata sau legume pe gril sau la aburi, eu am servit-o cu salata de spanac si linte ( spanac, linte, ceapa, sare, lamaie)

Imagini ataşate
File Type: jpg DSC01314.JPG (154,7 KB, 34 vizualizări)
File Type: jpg DSC01318.JPG (140,1 KB, 38 vizualizări)
TinAlexa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2332 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat