View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 29 ian 2010, 01:07:07
huskygirl19's Avatar
huskygirl19 huskygirl19 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Monti-Incarcatura Glicemica-Hipocaloric
Date: 169cm, 75kg
Mesaje: 1.484
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Talking Jurnalul unei grasute mereu la dieta - huskygirl19

Buna, eu sunt Andreea, am 25 de ani. De mica sunt grasuta. Am fost la gradinita cu program prelungit si mancam acolo toate bunatatile...de la ciorbite si tocanite...la gustari cu papanasi si branza cu smantana si mamaliguta. Si mancam si acasa...Si totusi n-am fost un copil gras pana la 7 ani. Defapt, ceva s-a intamplat din clasa I. Am fost copilul cuminte, studios...ma preocupau intai temele...apoi televizorul...si niciodata iesitul afara la joaca, pentru ca nu aveam cu cine. M-am ingrasat foarte tare si eram tipicul copilului obez. De atunci sunt de cand ma stiu la dieta. La 13 ani m-au internat parintii la Parhon sa vada daca nu cumva am probleme cu tiroida. Dupa un regim de vreo 8 zile cu maxim 300 de calorii- nu ne dadeau sa mancam mai nimic, am slabit vreo 6 kg. de la 76 la 70. Mi-a recomandat doctorul o cura hipocalorica de sub 1200 calorii...n-am mai slabit si usor usor le-am pus la loc. In liceu aceeasi problema...tineam cure...ajungeam sub 70...si o luam de la capat. In facultate la fel. Am incercat de la regimuri date de nutritionisti la alimentatii echilibrate, diete disociate etc. Ajungeam dupa cateva luni sa ma abat usor usor si reveneam de unde am plecat. Probabil nu am avut ambitie niciodata. Am un metabolism lent, tranzitul meu intestinal este la pamant- daca nu beau ceaiuri sau nu iau laxative...nu 'evacuez' niimc. In 2007 ajunsesem undeva in jur de 65 de kg. Am plecat in America si in vara aceea am pus 20 de kg desi aveam un serviciu care implica mult efort si mergeam zilnic 6-12 km pe zi. Nu stiu ce pun oamenii aia in mancare, dar e groaznica...Mananci pana plesnesti si in jumatate de ora ti se face foame la loc. M-am intors in tara si am reusit sa le dau jos in cateva luni cu mult sport si regim. Apoi am pus usor cateva la loc...si tot asa...Anul trecut am avut nunta, am reusit performanta sa ma ingras inainte de nunta in ciuda tututror eforturilor mele. N-a fost grav, avea toleranta rochita dar probabil m-as fi simtit mult mai bine daca eram mai slabuta. Dupa nunta, din septembrie a venit potopun. Ne-am mutat la casa noua, a trecut stresul cu nunta...am inceput sa gatesc- sotul meu este foarte gurmand si desi ma abtineam sa mananc cot la cot cu el...eu puneam...el se mentinea sau mai scadea cate un kilogram. In decembrie, cand am simtit ca iau proportii pentru ca toti blugii mei plesneau pe mine..m-am cantarit. Si am revazut o cifra pe care nu credeam ca o sa o mai vad. 74.9. Am zis gata! Si am reluat ultimul regim pe care l-am tinut si a fost pe sufletul meu. Montignac. N-am prea vazut rezultate...pana in sarbatori am dat jos aproape 3 kg - desi tineam foarte strict si imi era foarte foame in continuu. Bineinteles ca de sarbatori, facand mici abateri- si chiar mici- am pus vreo 2 la loc. Am luat-o de la capat si cu greu am ajuns la 72. Numai ca nu dadeam inapoi. Am inceput sa caut pe net diete...pentru ca mi se intampla cand tin a 2a oara o dieta sa nu mai functioneze. Si am dat de voi...M-am inscris...si dupa vreo 2-3 zile de scepticism, am inceput luni, pe 25 ianuarie, sa iau totul foarte in serios. Am renuntat partial la Montignac care spune sa mananci cat vrei...ceea ce ai voie si am combinat regimul cu unul hipocaloric. Mi-am reinoit abonamentul la sala, pentru ca, desi nu mizez pe sport pentru ca am lucrat 2 ani ca instructor de aerobic si nu am fost slaba niciodata...cat timp am facut sportul m-am mentinut indiferent de ce mancam sub 70. Dar sportul ma face sa ma simt bine, sper sa ma tonifice...si cu ocazia asta, daca tot tin cont de calorii...ma ajuta sa mai scap zilnic de vreo 4-500 de calorii...Deci macar la nivelul psihic functioneaza.
Am incercat de-a lungul timpului si pastile...n-au functionat. Desi am avut persoane in anturajul meu care au slabit in 3 luni 25 de kg cu pastilele alea nenorocite...si s-au si mentinut.
Sper ca aderarea mea in forumul asta sa fie de bun augur. Ma binedispune sa vad atatea femei care sunt la fel ca mine si au rezultate. Aici nu imi este rusine sa imi spun numarul de kg si nu sunt judecata ca nu slabesc...Cum au multi tendinta de a te critica spunand ca e usor...sau ca nu iti pasa. Lupta cu kilogramele e una permanenta. Si marea mea problema a fost ca dupa luni de regim si frustrari ca n-am putut sa ma ating ca oricine de mancaruri savuroase...si ca rezultatele nu au fost niciodata cele sperate (reuseam sa slabesc 10...dar aveam nevoie de mult mai multe de dat jos)...ma duceau usor usor la delasare si la gandul...ca eu nu voi arata niciodata asa.
In fine...Vreau sa fiu slabuta! Si o sa fiu slabuta! Si de data asta pana la capat!!!
huskygirl19, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
huskygirl19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 711 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]