View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 02 mar 2009, 11:55:21
Shorty's Avatar
Shorty Shorty este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2009
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 38
Dieta: sunt satula de diete, doar mananc sanatos
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 918
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Jurnalul unui nou inceput - "Shorty"

Pentru ca se pare ca m-am enervat de data asta tare si se pare ca ma tin de treaba ...o sa imi tin si eu aici un mic jurnal sa va povestesc (si sa notez pentru mine) ce manac, cat mananc...cum mananc si ce motive mai inventez sa nu ma apuc de sport

Deci ..aviz amatorilor..eu nu tin dieta...urasc cuvantul asta si nu mai vreau sa il aud...dietele cu minunatul efect "yo-yo" m-au adus de bateam la usa lui 100 de kg. Dietele au un inceput si un sfarsit..un mod de viata sanatos are doar un inceput...asa ca no more diet for me...incepand din 16 feb 2009 am inceput sa mananc sanatos,plecand de la o greutate de 98 si ajungand pana azi la 91. Targetul e ...departe asa ca let's not talk about it now ..il lasam la vremea lui...

Ma bazez pe niste reguli simple pe care mi le-am format dupa o documentare indelungata si care suna asa:


  • mananc de 3 ori pe zi la ore fixe 8:30/ 14:30 /19:00(exceptand weekendul cand iau micul dejun la 10:00 in loc de 8.30)
  • incerc sa am 2 gustari pe zi - nu imi iese mereu (ora 11:00 si ora 17:00) - in weekend sar peste gustarea de la ora 11:00. Prin gustare inteleg 1 mar/1portocala/1 kiwi/1 biscuite.
  • ultima masa o am la ora 19:00 (ma culc la 23-24 deci respect regula cu 4 ore inainte de somn) - dupa ora asta nu mai manac nimic (beau ceai sau apa)
  • am bagat la cap ce sunt glucidele, lipidele si proteinele -stiu in ce masura are nevoie organismul meu de ele si incerc sa ma incadrez in niste limite
  • citesc etichetele la toate produsele pe care le cumpar - evit tot ce are zahar
  • prajeli deloc gatesc la gratar si fiert iar tot ce se poate manac crud
  • daca folosesc ulei il pun in mancaruri dupa ce le iau de pe foc - se pare ca uleiul incalzit la o anumita temperatura devine toxic -am aflat de curand(momentan stau prost cu banii dar urmeaza sa imi iau ulei de masline)
  • beau apa inainte de masa - in timpul si imediat dupa masa nu se bea apa (cica dizolva acidul gastric si digestia nu se mai face cum trebuie)
  • ma monitorizez zilnic - am acasa un excel in care notez tot ce mananc (mic dejun,gustare,pranz,gustare,cina) si kg - mi-am facut si un grafic ca ma motiveaza cand vad curba la vale si urmeaza sa scriu si aici ce fac zilnic (nu chiar tot )
  • daca crap de pofta - gust (gustat inseamna o muscatura si se trece in excel)
Cam astea in vin in minte - dupa cum observati nu-i dracul atat de negru

sa va spun cam ce am mancat in primele 2 saptamani poate va dau idei - pe masura ce mai trece timpul va spun ce am mai gatit in plus:

dimineata (cereale cu lapte / omleta (2 oua,condimente,1 lingura samntana/1 lingura branza rasa facuta in teflon fara ulei)/ 1-2 felii paine prajita cu vinete si rosii)/ 3 linguri branza de vaci+1 ling smantana 12%+2-3 linguri mamaliga - din toate astea am observat de la cereale ma simt satula bine de tot si in plus ma simt si mai bine.

la pranz gratar de pui/peste/gratar vita cu 4 linguri orez cu legume/1 cartof fiert sau copt/ o salata asortata/legume cu sos de iaurt/ ciorba de vacuta cu o felie paine (bara asta / inseamna "sau" sa nu credeti ca mananc de toate )

la cina : o salata de vinete cu o felie de paine/ gratar cu salata asortata/ doar salata asortata cu 1-2 linguri telemea sau 100 gr pui fiert/ conopida cu sos de iaurt cu rosii/ orez cu legume/ lapte batut+1 felie paine/ciorba de vacuta fara felia de paine etc

sosul de iaurt de care tot zic: 200g iaurt cat mai slab, 2 linguri marar,1 catel usturoi, sare si boia - e fenomenal m-a facut sa uit ca exista mujdeiul cu smantana, ulei si usturoi. Merge la multe, eu am mancat cu pui,peste,conopida,rosii,salata asortata drept dressing, cartof copt, orez...pana acuma ..


si daca tot am deschis jurnalul sa zic si eu ce plan de atac am azi :

dimineata : lapte cu cereale(musli)
pranz: branza cu smantana (3 linguri respectiv 1 lingura)
gustare: un mar
cina:ciorba de vacuta ca a iesit fenomenanla
__________________
O dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana.
Shorty, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2080 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1563 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1047 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Shorty; 02 mar 2009 at 12:24:26.