View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 15:05:37
iuanutza's Avatar
iuanutza iuanutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Red face Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Buna la toate fetele cu perserverenta si constiincioase de aici...ma numesc Ioana, si povestea mea incepe in felul urmator:punctul in care am realizat ca nu mai pot continua asa a fost intr-o seara cand m-am cantarit, iar acul cantarului imi arata 65.5 si am cazut intr-o depresie ingrozitoare...adevarul e ca tot timpul am fost mai plinuta si am avut un anumit complex mereu in privinta asta....incet, incet, in luna care a urmat renuntand la tot ce e interzis intr-o dieta am reusit sa slabesc pana la 60-61 insa pana aici...de aici incolo acul cantarului nu a vrut sa coboare sub nici o forma indiferent cat de putin mancam, si atunci iar am intrat intr-un fel de depresie am inceput sa tot caut diverse subiecte pe net despre slabit, si tot asa informandu-ma am inteles ca nu se poate fara sport, eu fiind o persoana sedentara, si ca oricat de putin as manca, daca nu fac si sport acul cantarului nu va arata mai putin...mi s-a recomandat sa ma incep de alergat ca este una dintre cele mai eficiente metode pt tonifiere si slabit...am avut o groaza in mine ca de dracu pt ca detest sa alerg, pot sa fac orice sport static insa sa nu alerg, dar nu am avut incotro, asa ca am inceput sa alerg...prima data cam de 3 ori pe sapt apoi am marit numarul, plus ca am inceput sa fac si bicicleta acasa si diferite exercitii pt abdoment, fese si coapse...normal ca rezultatul s-a vazut, in 4 zile am ajuns de la 60.5 la 58,7, normal ca a fost si restrictie alimentara bazata pe o combinare potrivita a alimentelor si urmarirea atenta a timpului cat acestea se digera....faza e ca, chiar daca acum am 58 si ceva la 1,72, tot am sunci si pielea flasca, am observat aici pe forum fete care la 63 de kg aratau mult mai ok ca si mine, dar pt asta imi trebuie mai mult sport...vreau sa ajung aprox 55 kgtitlul jurnalului meu abordeaza un subiect foarte interesant, pe care nu l-am vazut inca aici pe forum, si anume"cum sa scapam neatinse de prietenii sau conjuncturiile care "ne vor bine" adica daca un prieten sau o amica te pune sa servesti o prajitura sau te tenteaza sau pur si simplu din invidie, sau te duci la un eveniment sau de sarbatori cand sunt atea feluri de mancaruri iar noi suntem la dieta...as vrea sa stiu voi cum treceti peste aceste momente, care din punctul meu de vedere sunt cumplite....va invit cu drag in casuta mea, si va urmaresc permament pozele din albume
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]