Subiect: Jurnal Bzzz
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 13:45:55
bzzz's Avatar
bzzz bzzz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Post Jurnal Bzzz

Pt ca am vazut ca majoritatea aveti un jurnal..m-am gandit sa-mi fac si eu unul.. Bzzz vine de la bazoi..dar nicidecum de la albina ci de la buburuza este mascota mea si a iubitului meu.. suntem inebuniti dupa buburuze.. ... asa ca cel mai bun nickname este Bzzz

De pe vremea adolescentei ma "lupt" cu grasimile.. sunt o mica obsedata de corp frumos..desii niciodata nu am fost multumita de mine 100%
Nu am fost nici o data foarte grasa... cel mai mult am avut 50 de kg.. atunci m-am apucat de slabute..,era in 2009.. si dupa o saptamana de nemancat mai nimic.. am lesinat si asa m-am hotarat sa caut pe internet cat ar trebuii sa mananc si asa am dat de slabute.. de atunci cateva luni bune m-am tinut ft bine de slabute..pana cand am ajuns pe la 40 de kg.. Eram intradevar prea slabuta..toata lumea imi spunea asta si vedam si eu... plus ca ma simteam si putin slabita.. mai trecusem o data prin asta pe la 18 ani si la fel..ma zbura vantul
Cand m-am ingrasat asa mult.m-am ingrasat pt ca m-am lasat de fumat si mancam zilnic numa ciocolata si nu putina...Cand ma gandesc acum cata ciocolata bagam in mine si cate dulciuri..imi dau seama ca aveam arderile ft bune Dar e bine ca am trecut de aceea perioada ....
Abia cand o sa mai fac bebe sa mai am kilogramele alea..altfel nu..

Si asa cu slabutele.. am slabit in 6 luni cam asa vreo 10 kg aprox...dar cum ma simteam prea slabita m-am hotarat sa mai pun pe mine vreo 3 kg.. si asa m-am mentinut pana acum cateva luni...cand am mai pus vreo 2kg.. si cand am vazut ca am 45 de kg.. m-am hotarat sa ma apuc iar de slabute si sa fac sport..ca cei drept de sport ma cam lasasem...si la fel si de mancarea sanatoasa.. adik nu mai mancam ciocolata zilnic.. dar nici nu mai mancxam la fel de sanatos.. adik..mancam 3 zile sanatos si a 4-a faceam abuz de toate.. si nu era ok.. Trebuie sa precizez ca chipsuri..fast food,.. sucuri acidulate.. chiar nu mancam..nu mai mananc de ft multi ani.. pt ca am probleme cu stomacum.imeiat ma doare daca mananc asa ceva.. si atunci le evit maxim...Dar ispita mea sunt semintele..ciocolata.. popcornul..astea ma omoara

Dar sunt hotarata sa am un stil de viata sanatos in totalitate... chiar daca uneri manac prea putin..adik mananc undeva intre 800 si 1300 de calorii pe zi.. desii am vazut ca 800 sunt ft putine calorii dar chiar nu pot manca mai mult ...pt ca mananc destul, dar cu un continut de calorii mai mic..de exemplu cand sunt la lucru mananc doar iaurturi si fructe

Sport fac mereu cam de 4 ori pe saptamana..si zilnic fac miscare ...seara aproape in fiecare seara ies la plimbare 30 de minute...

De data asta voi avea grija de mine in totalitate..imi voi face poftele dar cu limita..

Cam asta sunt eu..
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]