View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 05 sep 2011, 11:05:59
Sarita's Avatar
Sarita Sarita este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 mar 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 54.2kg
Mesaje: 852
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Beneficiile strugurilor

Intotdeauna cand vine vorba de toamna eu ma gandesc la...struguri si banuiesc ca multe dintre voi faceti la fel.
Pe langa faptul ca strugurii sunt considerati alimente biblice aceste fructe sunt niste adevarate comori fiind plini de antioxidanti, vitamine (complexul de vitamine B, vitaminele A si C, etc) si saruri minerale precum potasiu si fier.
De ce e bine sa consumam struguri?
  • Strugurii ne detoxifiaza organismul, pregatindu-ne pentru anotimpul geros.
  • Antioxidantii continuti de struguri lupta impotriva radicalilor liberi, ceea ce inseamna ca lupta impotriva imbatranirii (mentale si fizice)
  • Sunt recomandati persoanelor hipertensive deoarece reduc tensiunea arteriala.
  • Stimuleaza digestia si elimina putrefactiile.
  • Ne protejeaza podoaba capilara si unghile datorita siliciului.
Am enumerat aici numai cateva dintre proprietatile miraculoase ale strugurilor dar cred ca cea mai mare calitate a lor ramane aroma deosebita de care dau dovada.

Daca urmati diete bazate pe IG fiti atenti la consumul de struguri deoarece au un IG mare.
__________________
You don't get what you WISH for you get what you WORK for!
Sarita, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1967 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1450 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 934 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat