View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 15 sep 2011, 10:04:13
maria palaria's Avatar
maria palaria maria palaria este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 sep 2011
Locaţie: suceava, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 77kg
Mesaje: 20
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal maria palaria - cum am slabit de la 100 la 77

buna la toate fetele intru sa scriu poveastea mea care ma gindesc poate o sa va ajute. ma intii am intrat intr un jurnal separat dupa care m am gindit sa deschid un subiect nou poate citesc mai multe fete, poate macar o persoana daka slabeste cu regimul meu, sunt multumita.eu tot am fost o grasuna toata viata, nu exagerata dar clar peste medie.mai am un dezavantaj si acela al constitutiei care este ma mult de baiat decit de fata(spate lat, oase mari, etc,)pina la sarcina m am mentinut ceva de genu 1,72 cm, la 70-74 kile.nu eram vreo printesa, dar totusi aratam ok.la sarcina am adaugat frumusel 50 de kile, si uite asa am ajuns la 120.mentionez k pe perioada sarcinii am tinut regim, salaturi si de alea, in sfirsit cu natura nu te pui.cind am iesit din spital dupa nastere, cintarul arata 100.asa cure se slabire am tinut toata viata, dar era vorba acum de 30-40 de kile in plus.eu maxim slabeam 5.ce i de facut?ma mai si simteam k dracu, de genu k mi era lene sa ma duc si la bae, sau pina la bucatarie.am intrat eu pe net sa mai ctesc una alta, toti vorbeau de numaratul caloriilor, carbohidrati, etc, valeeeeuuu.nu ma caracterizeaza numaratul si pazitul mincarii la gram.ce s fac?norocul meu intr o serata de a mea cu prieteni si cunostinte dau de un doctor de asta nutritionist.si i zic bla, bla, povestea mea.raspunsul lui a fost:incearca 3 luni de zile sa tii urmatorul regim fara nici un fel de faina nici alba nici neagra, adica nu piine, nu mamaliga, nu biscuiti, nik de astea, fara cartofi , si fara dulce.atit .in rest maninca ce vrei tu, cind vrei tu, cit vrei tu.si la 4 noapte dak crapi de foame te duci si ti faci un pui la cuptor si l papi tot.dar nu cu faini cartofi si dulce.apoi dak dupa 3 luni nu slabesti vii la mine la analize.mi a mai precizat k miscarea ajuta enorm.bun eu avea 2 luni de la cezariana.si am inceput regimul si am inceput si sala.faleuuuuu un calvar.am ajuns acolo, toate slabe si frumoase io ca brontozauru.si abia ma miscam.noroc si de antrenoare care mi a zis clar tu nu ai ce cauta la aparate.tu bagi aerobic si atit.cu asta slabesti.(intr adevar eu mai fusesem la sala la aparate si nu slabisem nimic si nu intelegeam de ce.poi mi a explcat aia k la aparate in acelasi timp slabesti dar iti creste si masa musculara, e u fel de echilibru si nu slabesti nimik, deci eu nu aveam nevoe de asta, mergeam cam degeaba).dupa primele 2 luni n am slabit mai nimik, apoi n a treia luna cind m am urcat pe cintar pac nu mai erau 5 kile.apoi am incetat regimul si m am bagat iar in mincare k porcu, dar sala n am lasat o.surpriza, dupa 2 luni nu ma ingrasasem nici un gram.DECI SALA ESTE FOARTE IMPORTANTA IN LUPTA CU KILOGRAMELE, MANINCI SI NU SE DEPUNE.apoi iar am tinut 2 luni si regmul, am mai dat jos 5 kile.si uite asa a trecut un an de zile, cu regim, pauza, regim dar sala nu am lasat o, si de la 100 kile am ajuns la 77.mentionez k merg la sala de 3 ori pe saptamina.si antrenoarea mea si eu suntem foarte mindre de mine.sunt un exemplu in sala.acum sunt aproape cea mai rezistenta.la inceput oboseam deja la ncalzire.acum fac tot programul fara probleme.am si la servici o colega pe care am convins o cu acest regim care este ffff usor de tinut si ea a slabit 15 kile, dar mai greu k mine, pentru k ea nu merge la sala.sper sa va foloseasca toate cuvintele mele.a si mentionez k sotului meu ii placeam grasa, el ma cearta acu si zice k arat ca o matura, dar pe mine nu ma intereseaza, acum pot sa merg pe strada fara sa gifii, si ma simt bine in pielea mea.va urez bafta la toate in lupta cu kg
maria palaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2548 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2031 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1774 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]