View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 15 sep 2011, 18:51:48
Creizilup's Avatar
Creizilup Creizilup este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 iul 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Fara excese!
Date: 158cm, 65kg
Mesaje: 943
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Prajitura cu prune

Ingrediente:
- 1.5 kg prune ( 2 daca sunteti mai multi sau aveti o tava mai mare de 28cm diametru)
- 2 linguri faina de soia
- 2 linguri cacao
- scortisoara
- indulcitor
- 3 oua
- 3 linguri ulei
- praf de copt
- unt

Mod de preparare:
Se unge bine tava rotunda cu unt si se aseaza primul strat de prune, taiate jumatati, cu fata in jos. Se presara peste acesta scortisoara din belsug si indulcitor dupa gust. Se aseaza apoi al doilea strat de prune, iar scortisoara, iar indulcitor si se baga la cuptor la foc mediu cam 30 minute.
In timpul cat ele se inmoaie, pregatim blatul. Amestecam faina cu cacao, galbenusurile, praf de copt, ulei si eventual indulcitor-daca va place mai dulce- si incorporam albusurile pe care le-am batut spuma separat.
Dupa ce au trecut cele 30 minute testam prunele sa se fi inmuiat putin si turnam aluatul deasupra, intinzand uniform. Dupa 30 minute aluatul trebuie sa fie gata si sa se fi desprins de marginile tavii. Scoatem din cuptor, lasam sa se raceasca putin cat sa se fi gelifiat putin sucul pe care il lasa prunele si apoi rasturnam prajitura pe un platou. Ornam cu frisca si servim ca e delicioasa!

PS: Noi a trebuit sa executam 2 intr-o singura zi pentru ca am avut musafiri mancaciosi Nu le venea sa creada ce bun a fost un dulce de dieta

Pofta buna!
__________________
A minute on your lips, forever on your hips!!!
Creizilup, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Creizilup, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2220 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1703 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1704 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat