View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 25 sep 2011, 10:17:34
emilCR's Avatar
emilCR emilCR este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 24 sep 2011
Locaţie: Alsace, Franta
Vârsta: 39
Dieta: momentan caut
Date: 170cm, 86kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Unhappy Dieta potrivita pentru barbati

Salutare tuturor,

Cred ca nu prea ma potrivesc in acest site, fiind barbat, dar na, imi incerc norocul aici la voi sperand sa gasesc cateva sfaturi bune.

Am 27 de ani, 1.70 inaltime si am atins o greutate care nu imi place deloc (93k).

Lucrez la birou in fata calculatorului toata ziua. Miscare fac de obicei de 2 ori pe saptamana, cand merg la sala dupa munca cate 2 ore (cardio + intretinere). De asemenea tin sa precizez ca timp de gatit nu prea am

Vreau sa incep o dieta, dar consider ca e foarte importanta alegerea ei. De aceea am zis ca e mai bine sa cer ceva sfaturi de la niste oameni care au trecut deja prin asta si stiu cam ce sa recomande.

Problema cu alimentele este ca nefiind in RO imi e cat de cat dificil sa gasesc chestii asemanatoare aici (Franta).

Primele decizii luate au fost:

*** reducerea alcoolului (spre eliminare) la iesirile prin oras. L-am inlocuit cu ceai / suc natural... E ok?

*** renuntarea la junk-food : McDonald's, KFC, Shaorma si alte prostii de genul (nu le frecventam foarte des, insa daca eram in oras si ma apuca foamea la ele apelam).



Orice intrebare/sugestie este binevenita...

Va multumesc frumos doamnelor si domnisoarelor!
emilCR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2082 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1565 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1049 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat