View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 19:43:23
Elena19's Avatar
Elena19 Elena19 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 58.3kg
Mesaje: 527
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Buna seara tuturor! Pentru inceput,va spun sincer ca va invidiez in sensul bun al cuvantului pentru ambitia de care dati dovada si pentru faptul ca ati reusit,nu in ultimul rand pentru ca nu v-ati dat batute.
Despre mine insa nu pot spune aceleasi lucruri,nu ma pot lauda pentru ca nu am motive.Totusi ar fi bine sa specific ca nici eu nu m-am dat batuta. De la sfarsitul clasei a 8a ma tot lupt cu kilogramele care.. din putine au devenit din ce in ce mai multe.Prin clasa a9a trebuia sa dau jos maxim 3-4 kilograme dar din cauza faptului ca sunt o tampita si nu ma informam am inceput prost din start.In ce fel prost ? Cu cea mai dezechilibrata dieta dintre toate bineinteles:disociata! Foarte proasta alegere de altfel! Cine credeti ca manca mere 3 zile la rand si se ducea sa alerge si cand venea de la alergat o lua ameteala ? Corect,eu! Bineinteles ca nu am slabit deloc,m-am chinuit aiurea si atat. Mda.. am continuat cu alte tampenii,normal. Lumea imi spunea ba ca m-am ingrasat,ba ... cat m-am ingrasat! Ma faceau sa ma simt ca am o mie de kg in plus,oricum acum ma fac sa ma simt si mai rau decat atunci! Ganditi-va .. atunci aveam de dat vre 3-4 acum am de dat 10! Mai mult de dublu,probabil in viziunea lor sunt dubla decat eram inainte. Si nu pierd niciun moment sa nu ma faca sa ma simt prost,sa imi reaminteasca .. esti grasa,esti grasa!
Bun .. acum un an ... in decembrie,perioada Craciunului , deci a dulciurilor am inceput eu cu dieta.. Am tinut 2 zile nu stiu sincer ce dieta .. iar a 3a zi pac in frigider unde am mancat , imi aduc aminte,vreo 3-4 feluri de dulciuri pana mi s-a facut rau. De atunci au inceput tulburarile mele de alimentatie,pe care le am si acum.. Dupa ce mi s-a facut rau am facut sport vreo 2 ore si ceva,3 pentru ca ma simteam vinovata. In fine .. iarna am mancat,am mancat si am tot mancat toate tampeniile posibile... cred ca aveam vreo 60,60 si ceva.. nu stiu exact ca nu ma cantaream.Cantarul este dusmanul meu,sper ca intr-o buna zi sa devina prieten. Mi-ar placea tare mult sa il vad cu alti ochi,am unul atat de frumos acasa si tot cu ura il privesc. Parca are ceva cu mine,niciodata nu vrea sa ma ajute.
Bun... dupa treaba asta,trece Craciunul,revelionul,sarbatorile si asa mai departe. Iar eu .. reusesc sa renunt la paine,apoi treptat reusesc sa renunt la dulciuri pana ajung sa tin 2 saptamani SB1.Eu cica eram pregatita sa imi iau la revedere de la carbohidrati cu toate ca inainte corpul meu era obisnuit cu foarte multi. Imi aduc aminte ca dupa cele 2 saptamani m-am indopat cu multe banane,o punga imensa de biscuiti,un litru de suc acidulat,o ciocolata cu capsuni. Pe langa mancarea pe care o mancasem ... Crizele mele de binge erau foarte rare dar cand erau mancam pana nu mai puteam sa stau nici in pat. In seara aceea mi-a fost foarte rau,nu ma puteam misca,a 2a zi am facut o foarte mare toxiinfectie alimentara.. in fine .. pe urma iar 2 saptamani de sb1,iar indopat.. si asa tot ce construiam in 2 saptamani prin dieta si sport reuseam sa distrug intr-o noapte. A trecut ce a trecut timpul... paine nu mai mancam,la dulciuri reusisem sa renunt usor,usor pana au venit sarbatorile de Paste si parca s-a aratat la mine.Atat de prost m-am comportat din punct de vedere alimentar in alea 2 saptamani cum nu m-am comportat toata viata mea! Am mancat numai cozonac si dulciuri 2 saptamani! In 2 saptamani pusesem 5-6 kilograme Nu am crezut niciodata ca te poti ingrasa atat de repede. Ajunsesem la greutatea de 64,3,greutate pe care n-am mai avut-o pana atunci. Ma detestam foarte tare. Sincer sa va spun ma detest si acum dar nu las sa se vada acest lucru.Tin doar pentru mine,nu imi place sa le arat celorlalti cat de nesigura sunt eu defapt de mine.
Dupa sarbatorile de Paste toata lumea se uita cam asa la mine,toti imi spuneau caaaaaaaat m-am ingrasat! Repetau si tot repetau ... ma suparasem pe toata lumea din jurul meu,eram in primul rand suparata pe mine si stiam ca doar din cauza mea am ajuns asa! Am hotarat sa fac ceva pentru mine,am renuntat la dulciuri,la paine,am facut sport dar am dat foarte greu 4 kilograme.Kilogramele pe care le-am pus atat de usor jos scadeau atat de greuuuu. Cand stiam ca m-am chinuit o saptamana si vedeam doar 300 de grame minus imi venea sa ma urc pe pereti.
Am ajuns la 58 de kilograme si eram asa ... ma mentineam,cu toate ca faceam eforturi si sport nu mai scadeam sub 58. Nu am mai scazut de 2 ani cred. Iar de vreo luna crizele mele de binge-eating au inceput sa fie tot mai dese. Am inceput sa mananc iar paine,dulciuri,parca nu ma mai pot abtine si nu ma pot mobiliza.Am incercat sa tin diete dar parca nu mai pot nici macar sa mananc normal. Dupa 2 zile de mancat normal,sanatos parca o iau razna si mananc ba paine cu dulceata,ba dulciuri,toate porcariile. Mai sus am enumerat cateva din episoadele de binge,ele au fost oricum mult mai multe,dar astea 2 au fost grave si m-au tinut mult ... am incercat sa imi bag si degetelele mele finute (not,va dati seama ca arata ca niste butucei) pe gat dar nu am putut niciodata sa vomit. M-am zgariat pe gat,imi dadusera lacrimile dar nu puteam sa vomit...
Acum .. eu va cer voua ajutorul,in jurul meu nu ma ajuta mai nimeni,fiecare cu stilul lui,cu alimentatia sanatoasa sau mai putin sanatoasa,in cazul meu persoanele apropriate nu au deloc un stil de viata sanatos.
In acest an,am invatat si lucruri bune , nu numai sa ma indop si sa incerc sa imi bag degetele pe gat,lucruri pe care am de gand sa le pun in practica.
Vreau sa imi gasesc un echilibru alimentar dar nu stiu cum...Il caut de foarte mult timp si parca nu il gasesc,am trecut prin diverse tulburari de alimentatie,stapanesc teoria foarte bine dar practica ma omoara.
Stiu regulile,3 mese si 2 gustari pe zi,sport de cel putin 3 ori pe saptamana,fara dulciuri,paine alba si asa mai departe.
Acum as vrea sa specific cateva dintre obiceiurile mele alimentare..schimbate sau ramase proaste,cum le am de cand ma stiu,obiceiuri mai bune sau mai putin bune.
Am invatat singurica sa iau in fiecare dimineata micul-dejun.Nu plec la scoala fara sa mananc,nu plec nicaieri fara sa mananc,foarte,foarte rar,mai spre deloc se intampla sa nu am timp de micul dejun dar imi iau o mana de nuci,alune,fistic si mananc. Mananc cele 3 mese pe zi si cele 2 gustari. Nu mai mananc deloc cartofi si reusisem sa renunt la paine alba dar parca acum am luat-o razna.Simt nevoia sa mananc paine,parca nu mai pot fara .. si ma gandesc sa o inlocuiesc cu painea de secara sau graham . Dulciurile,ohhh ... DULCIURILE ! Marea mea slabiciune de cand ma stiu ...nu stiu ce sa fac cu nenorocitele astea de dulciuri ca ma urmaresc mereu,nu stiu de ce Dumnezeului nu pot sa renunt la ele ~x(! De vreo saptamana ma "intretin" numai cu placinta si mananc si ma simt vinovata,mananc si ma simt vinovata... stiti voi treaba cu cercul vicios.
Tot ce incerc este sa imi gasesc un echilibru in alimentatie.. iar pentru a il gasi , va cer voua ajutorul,slabutelor. Sunteti multe si stiu ca sariti tot timpul in ajutor,va urmaresc de foarte mult timp...
Sa spun si de sport. Eu pot sa fac sport,problema e ca am lasat-o moale rau de tot in ultima vreme dar .. vreau sa fac Turbo Fire,Chalean mi se pare extraordinara. Oricum sport o sa fac de 3-4 ori pe saptamana,si nu dupa programul lor pentru ca nu pot tine pasul.Am mai incercat odata si nu .. am dat-o in bara.
Slabutelor va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma sustineti moral,fiti sigure ca va voi intoarce cu mare placere sustinerea,am nevoie sa imi echilibrez meniurile si alimentatia.
Va scriu dupa o zi in care m-am indopat cu de toate iar acum ma simt foarte vinovata.
Nu stiu care sunt cauzele pentru care sufar de episoadele astea,am incercat de atatea ori sa analizez situatia dar problema e ca nu gasesc problema.. sa zic asa.
Sper ca are cineva rabdare sa citeasca ce am scris,stiu ca e mult dar mi-am lasat aici o problema destul de dificila pentru mine,pe care nu o cunostea nimeni. Pana acum ...
Elena19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2039 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1522 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1006 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Elena19; 04 nov 2011 at 19:49:41.