View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 16 nov 2011, 09:45:43
adriela's Avatar
adriela adriela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 170cm, 60.9kg
Mesaje: 59
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Question Am nevoie de ajutor pentru sora mea :)

Buna fetelor!Sunt noua pe acest forum.Eu st o slabuta (Adriana)care are 1.70 m si 59 kg, am intrat pe acest forum si am tot citit parerile voastre.Eu de mica am dus o viata mai sanatoasa,nu am mancat toate prostiile,insa de vreo doi ani am inceput sa ajung in lumea fast food cu prietenii, acum mai nou m-am mutat cu viitorul meu sot deci alta problema: mancare gatita si uite asa am am juns la 59 kg,mentionez ca eu ma simteam bn la 54 kg ...Offf ce vremuri..Kg multe de dat jos nu sunt,am inceput sa mananc iar sanatos,il las pe al meu iubit cu mancare gatita,prajeli, paine si etc...eu revin la mesele mele sanatoase, la sport de cate ori pot si sper ca in curand sa revin si la kg mele de acum 2 3 ani.
Insa nu eu st cea mai mare problema,deschid acest subiect pentru ca am nevoie de ajutor cu sfaturi pentru sora mea...Ea are 19 ani 1.68 m si kg multe adica vreo 80 .
Ma zbat cu sfaturi ,aduc argumente,ea zice ca isi da seama de situatia in care este dar ca nu are ce sa faca momentan(problema cea mare este ca ea este la liceu si face naveta Bucuresti-Ploiesti deaceea i-ar fi greu sa tina un regim anume, nu vrea sa renunte la paine pt ca nah sandwish-urile ar cam fi singura ei sursa de mancare la scoala+ un covrig,patiserie etc..produse care ii fac ei rau)...Asa ca eu iam propus sa incerce sa reduca din cantitatea de paine(sa manance in loc de doua sandw unul si cu un iaurt si sa mai ia la ea o caserola cu salata,sa agsim o modalitate sa manace sanatos si la scoala) apoi seara cand ajunge acasa(ADICA DUPA ORA 5) sa manace o supa, o salata cu carnita pe gratar si multe alte alternative pt o cina...si plus de asta legume,fructe multe la scoala ...O mare problema ar cam fi si sedentarismul...uraste sa faca sport,asa ca i-am propus sa se plimbe macar juma ed ora la 2 3 zile.
Cam astea ar fi in mare problema mea.....
As avea nevoie de sfaturi....Voi cum ati proceda?Din experienta voastra ce dieta ar trebui sa adopte?
Va multumesc!
adriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat