Subiect: Jurnal-DyaStar
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 16:32:44
DyaStar's Avatar
DyaStar DyaStar este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 dec 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm, 63kg
Mesaje: 41
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal-DyaStar

Buna!Sunt Dya si am 17 ani,1,63 m si 68 de kilograme,din nefericire .Am intrat de putin timp in aceasta comunitate pentru ca mi-a placut modul in care este promovata silueta si sanatatea.
Acum..sa va spun povestea mea.Am fost mai grasuta de cand ma stiu.Pana pe la 12-13 ani nu m-a deranjat acest lucru,eram vesela,nimeni nu ma arata cu degetul nimeni nu isi batea joc de mine.Insa,prin clasa a 7-a au inceput discutiile.Am inceput sa devin din ce in ce mai complexata si mai frustrata.Si nici kilogramele nu ramaneau aceleasi.Totul a culminat in clasa a 8-a, la sfarsitul lunii februarie 2009 cand aveam vreo 67 de kilograme.Eram cu mama la Unirea(pe vremea aceea nu suportam shoppingul)si trebuia sa-mi cumpar o pereche noua de pantaloni.Ca intotdeauna incepeam sa plang vazand cat de greu imi gasesc ceva potrivit si cat de urat arat in pantalonii pe care ii probam si in lumina din cabina de proba(da chiar nu va debusoleaza lumina aceea tare,puternica,alba din unele magazine?).In fine totul s-a sfarsit printr-un scandal cu mama si decizia de a slabi.Am fost foarte hotarata si am avut o ambitie de fier.Mi-am impus un regim bun,normal,fara excese si in 2 luni ajusesem la 60 de kilograme.In urmatoarele 6 luni am continuat sa am grija cu ce mananc,desi am fost mai indulgenta decat in primele 2 luni si am reusit sa slabesc pana la 53 de kilograme.
Si desi am fost responsabila si constincioasa cat am slabit,nu m-am descurcat la mentinere.Asa ca pana in octombrie 2011 am reusit sa "reculeg" kilogramele pierdute si ceva in plus.In noiembrie am avut un soc cand m-am cantarit; cantarul se intepenise nemilos la 72 de kilograme.Nu am inceput o dieta pana nu am primit o palma..aceasi palma ca in clasa a 8-a.Desigur,iar la cumparaturi(de data asta cu multa pofta).Am fost atat de suparata dupa incat m-am apucat din ziua aceea sa slabesc.Si am ajuns in 3 saptamani la 67-68 de kilograme.Iar acum cateva zile am descoperit slabute si m-am hotarat sa ma inscriu pe site pentru un plus de motivatie .

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si sper sa pot sa ofer multe sfaturi bune.

Sarbatori fericite si un an nou cat mai bun in care toate vom fi slabute!
DyaStar, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2084 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1567 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1310 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]