View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 02 ian 2012, 19:20:41
iwannabeadiva's Avatar
iwannabeadiva iwannabeadiva este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2011
Locaţie: pitesti, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 75.7kg
Mesaje: 71
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal I wanna be a diva

Am aproape 20 de ani si mari probleme cu greutatea.Sunt aici si scriu acest jurnal deoarece am citit povestie de succes ale slabutelor si imi doresc sa adopt un stil de viata sanatos,deoarece am simiti pe propria piele ca dietele scurte si drastice nu functioneaza.
Aveam in vara anului 2010(inainte de bac) 59 de kg si desi mai vroiam sa dau jos vreo 2-3,ma simteam bine cu mine.In cursul anului(clasa a 12)am ajuns la 67 de kg,iar din mai-iunie(cand am inceput examenele)am ajuns in scurt timp la 75.
Am tinut diferite diete,drasice si mai permisive,de lunga durata sau doar de cateva zile,insa slabeam 2-3 kg pe moment,care reveneau in scurt timp poate si mai multe.Dupa perioada aceasta a sarbatorilor de iarna am ajns la aproape 80kg.
Asta a fost picatura care a umplut paharul si m-am hotarat sa-mi pun ordine in viata alimentara si sa incep sa traiesc sanatos.
Cum dietele nu au functionat in cazul meu m-am decis sa-mi fac un regim personalizat,cu lucruri care-mi plac,dar sunt si sanatoase,insa cu siguranta astept sfaturile voastre.
07.00:un iaurt/lapte degresat cu cereale/un fruct
10.00:un fruct/un iaurt
12.00:fructe
14.00:legume
16.00:peste/pui
18.00:iaurt/fruct

Daca simt nevoie de dulce pot inlocui o data la doua saptamani una din gustari cu 25gciocolata amaruie sau cu o linguritza de miere.

Fructe recomandate:mere,portocale.

Imi propun de asemenea pe langa cei 2l de apa/zi sa fac si sport.
Activitatile propuse:
-steper 15min
-bicicleta 20 min
-exercitii usoare cu greutati pentru spate,brate si piept
-masaj anticelulitic cu relax&tone

Si pentru ca motivatia sa creasca,trebuie sa am si o tinta,iar pentru cei aproape 1,75 ai mei,o greutate de 55 ar fi perfecta.

Astept sfaturi si incurajari de la voi!!!
iwannabeadiva, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 516 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]