View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 iun 2009, 10:04:56
mishutza's Avatar
mishutza mishutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit musaca de cartofi,331 calorii /portie

Avem nevoie de:
1 kg cartofi
250 grame carne tocata(in mod normal,se pune mai multa carne,a mea era de porc,si am preferat sa fie mai putina)
1 ou
3 rosii
1 ceapa
1 ardei gras
2 felii cascaval
usturoi
mirodenii,sare,piper(eu am pus doar marar)
Fierbem cartofii,eu i-am fiert deja taiat felii,apoi ii lasam putin la racit
Taiem 2 dintre rosii,ardeiul,ceapa si usturoiul si apoi le punem la prajit.Nu am adaugat ulei,pt ca,rosiile lasa destula zeama,in felul asta am scapat de prajit.Se poate adauga si cate putina apa.Cand sunt pe jumatate gata,se adauga carnea tocata,si se prajesc impreuna.
Se bate oul spuma si se adauga peste carnea tocata cu legume.
Ungem un vas cu ulei,eu am folosit ulei de masline,dar poate fi uns si cu unt.Se pune primul strat de cartofi.Eu i-am zdrobit putin cu mana,sa formeze o masa cat mai compacta.Apoi am adaugat jumatate din cantitatea de carne.Apoi inca un rand de cartofi,si apoi restul de carne.
Am pus deasupra cascavalul taiat bucatele.

Rosia ramasa am taiat-o felii cat mai subtiri,si am pus-o peste branza rasa.Am dat la cuptor la 150 de grade,cam 30 de minute.
Am taiat-o in 6 portii,fiecare portie avand 331 kcalorii
Imagini ataşate
File Type: jpg musaca.jpg (87,0 KB, 21 vizualizări)
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat