Subiect: Jurnal SimonikaZ
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 20 ian 2012, 11:41:33
SimonikaZ's Avatar
SimonikaZ SimonikaZ este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 ian 2012
Locaţie: Satu Mare, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Personalizata
Date: 1.57cm, 81.8kg
Mesaje: 2
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Jurnal SimonikaZ

Nu stiu daca procedez cum trebuie,dar m-am ghidat dupa ceea ce am reusit sa invat in cele 24 de ore de cand am descoperit site-ul.Deci,sa incepem..Ma numesc Simona,am 20 de ani si datorita vietii sedentare (de studenta) plus altor factori externi am facut anul trecut cam pe vremea asta o depresie ..Pana in aprilie am luat o gramada de medicamente care nu au avut niciun efect,iar in aprilie am luat zyprexa ..timp de 1 luna...luna in care m-am ingrasat 20 de kg. Am 1.60m, inainte aveam mereu maxim 60-61 de kg...si am ajuns in mai sa am 80..In vara,cand am reusit sa depasesc depresia am inceput sa fac zumba si tae bo ..si am slabit cam 10 kg,fara sa tin vreo dieta. Psihiatrul mi-a spus ca cele 20 de kg acumulate vor disparea de la sine,in maxim 1 an..ei bine,fara sport nu cred ca mergea..Datorita efectelor negative pe care le-au avut medicamentele asupra mea,a trebuit sa fac o vizita la endocrinolog (am ales sa merg in Budapesta la unul din cei mai buni endocrinologi si internisti) care mi-a pus diagnosticul de colecista,sunt suspecta de pietre la fiere si am un nivel foartee mare al trigliceridelor.Doamna doctor m-a sfatuit sa incep tratamentul printr-o dieta,pe care am inceput-o chiar de ieri (m-am ambitionat foarte tare,avand in vedere ca alaltaieri am fost la ea si pana acum mereu imi promiteam ca de "maine" incep)..mi-a explicat cateva principii de care trebuie sa tin cont..mi-a spus ca pot manca fructe dulci (gen 2-3mandarine sau 1 portocala sau 2 kiwiuri) doar inainte de pranz,dupa pranz mi-a indicat sa mananc doar mere ori de cate ori simt ca imi e foame.Mi-a spus sa nu mananc mai mult de 400 de calorii la o masa si in total pe zi nu mai mult de 1400 calorii si mereu sa fiu atenta la indicele glicemic al alimentelor.M-a sfatuit sa renunt la paine,sa mananc doar orez cu bob lung,paste Barila,sa beau lapte de cocos,si in mare cam sa tin un fel de dieta paleolitica- tot ceea ce mancau oamenii in trecut,nimic prelucrat,doar fiert sau copt pe gratar. Problema mea cea mare a fost,ca mancam doar 1 data pe zi..si atunci cartofi prajiti..beam foarte mult cola si mancam ciocolata..Ma bucur ca m-am trezit la realitate si sper sa reusesc sa slabesc pana la vara cam 15 kg ..Astept sfaturi din partea voastra si ma bucur mult de tot ca v-am descoperit slabutelor!
SimonikaZ, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.