View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 22 feb 2012, 10:07:31
cata1185's Avatar
cata1185 cata1185 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 aug 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Disociata
Date: 173cm, 57.5kg
Mesaje: 71
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Muffins deliciosi cu ciocolata

urmatoarea reteta nu este tocmai indicata intr-un regim .. dar uneori mai simt nevoia de ceva dulce asa ca mai fac si exceptii..

desi in comert se gasesc deja facut sau la cutie ( prafuri pe care trebuie doar sa le amesteci cu lapte/ apa ) eu prefer sa le fac in casa .. imi aduce aminte de copilarie si mai ales de sarbatori cand toata casa este plina de mirosul imbietor al prajituilor

Ingrediente :
2 oua
110 grame unt moale
110 g zahar
140 grame faina
70 grame ciocolata ( menaj sau bucatele / se gasesc in comert) eu prefer menaj deoarece pot face mai mari bucatelele pe care le pun
1 plic zahar vanilat
2 lingurite praf de copt

Se pun toate ingredinetele ( mai putin ciocolata ) in mixer si se mixeaza bine. Se adauga apoi bucatelele de ciocolata si se amesteca usor cu o lingura( pentru a nu zdrobi ciocolata ).

Se pot folosi forme de briose de teflon, dar eu prefer formele acelea de hartie .. e mai usor cu spalatul, iar daca am musafiri e mai frumos sa le servesc astfel .

Se pune o lingura de compozitie/ sau depinde ce forme aveti , iar deasupra se mai presara putina ciocolata.
Se dau la cuptorul preincalzit (180 grade) pentru aproximativ 20 minute. La final se pot verifica cu o scobitoare .

Sunt cei mai buni muffinsi pe care i-am mancat pana acum!!

Răspuns cu citat