View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 03 mar 2012, 23:46:20
paula91's Avatar
paula91 paula91 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: arad, Romania
Vârsta: 32
Date: 160cm, 72kg
Mesaje: 27
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Jurnal paula - 20 de ani - minus 15 kg

salutare slabutelor,
Numele meu este Paula, am 20 ani si mi-am propus sa devin slabuta.
Pentru inceput, cred ca ar fi frumos sa va spun care e povestea mea cu kilogramele in plus si alte cele.
De cand am stiu am fost un copil mai dolofan, nu am fost niciodata grasa-grasa, dar am avut mereu cateva kg in plus, kg care se vedeu si mai tare din cauza ca sunt tare mica de inaltime. As putea spune ca asta e din familie, ca si mama si bunica din partea mamei sunt la fel si eu am mostenit genetic chestia asta.
Am decis ca e timpul sa slabesc pentru ca ma gandeam eu ca mi-e mai usor sa slabesc acum decat la 30 de ani.
Am incercat sa tin diverse cure de slabire, acum 2 ani am luat chiar si niste pastile pentru slabit pe baza de tomate cu ajutorul carora am dat jos cam 6 kg intr-o luna, si nici nu s-au pus la loc. Ma gandeam eu apoi ca nu e in regula sa iau pastile asa ca am renuntat.
Principala mea problema este ca nu mananc mult si totusi nu slabesc. Nu mi-am calculat la sange caloriile insa nu cred ca mananc mai mult de 1000-1200 calorii pe zi. De vreo 2 saptamani mananc mai mult cruditati si chiar daca nu am slabit, ma simt ma energica si mai bine.
Am inceput sa fac si sport, practic Kangoo Jumps de 2-3 ori pe saptamana si imi place foarte mult. Niciodata nu am fost o adepta a sportului insa ma bucur ca acum am gasit ceva ce imi place.
De povestit, va mai povestesc eu si cu alta ocazie.
Daca v-am placut, va mai astept in vizita.
Sa aveti un weekend minunat!
paula91, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2172 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1398 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]